Zimny burak nie jest zły

Buraka moc

201424Lis

O tym czy burak nadaje się do spożycia, czy do przetwórstwa decyduje jego ocena jakościowa.

Korzenie buraków ocenia się pod względem kształtu, średnicy oraz zabarwienia na przekroju. Korzenie buraków powinny być zdrowe, czyste, bez uszkodzeń mechanicznych, niewłókniste, o barwie ciemnoczerwonej, a ich średnica powinna wynosić około 8 cm.

O tym, że dana partia tych warzyw nie nadaje się do spożycia decyduje ich nadgnicie, zaparzenie, obce zapachy i smaki będące często konsekwencją pozostałości pestycydów.

Przed transportem należy schłodzić buraki i zapakować je zgodnie z wymaganiami klienta. Przed bezpośrednią sprzedażą buraki należy schłodzić. Do najczęściej stosowanych metod zalicza się schładzanie z wykorzystaniem chłodnego powietrza lub lodowatej wody oraz przesypywanie kruszonym lodem. Podczas samego przewozu należy utrzymywać temperaturę w granicach od 2°C do 5°C, a co bardzo ważne nie należy dopuścić do obniżenia temperatury poniżej 0°C, ponieważ może to spowodować uszkodzenia fizjologiczne, które polegają na zamieraniu tkanek w wierzchołkowej części korzenia. Jest to szczególnie zauważalne po ponownym umieszczeniu korzeni w wyższej temperaturze, panującej głównie w warunkach transportu, obrotu i samej sprzedaży. Objawia się to czarnymi plamami w przekroju podłużnym oraz pod skórką korzenia.

Opakowania przeznaczone do transportu buraków powinny jak najlepiej zabezpieczać ich jakość oraz zapewnić swobodną cyrkulację powietrza, aby cała masa korzenia utrzymywana była w tej samej temperaturze i wysokiej wilgotności względnej powietrza. W jednym opakowaniu muszą znaleźć się korzenie o podobnej średnicy, a w celu identyfikacji danej partii, należy w widocznym miejscu umieścić korzeń reprezentatywny.

Buraki na zdrowie

Czy wiesz, że…?

Buraki to bardzo drogocenne warzywa, dzięki nim możemy wzmocnić naszą odporność, spowolnić procesy starzenia, a nawet zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów.

Jeśli mamy problemy z ciśnieniem krwi, zgagą, a nawet zwykłym katarem, buraki okażą się bardzo pomocne.

Buraki zawierają kwas foliowy, witaminę C i B1, jak również mają bardzo bogaty skład jeśli chodzi o składniki mineralne: żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, kobalt, a nawet rubid i cez.

 

Komentarze