Wizyta w Magazynie Przyszłości

201526Paź

W ramach programu wycieczek dydaktycznych, w miniony piątek udałam się z grupą młodzieży z Zespołu Szkół im. A. Wodziczki w Mosinie do wyjątkowego dla logistyków miejsca. Centrum Techniki Magazynowej firmy PROMAG SA zrobiło na nas ogromne wrażenie. Rozmach, z jakim zostało przygotowane zwiastuje nowe podejście do edukacji, budowania świadomości i relacji z klientem.

Pierwsze wrażenie

Wnętrze CTM to bardzo estetycznie zagospodarowana przestrzeń pokazowa, biurowa i gastronomiczna. Dopracowane w szczegółach elementy graficzne stanowiły doskonałe tło dla multimedialnych prezentacji i wyeksponowanych produktów. Pierwsze wrażenie zatem w pełni opisuje hasło widoczne po wejściu do tego nowoczesnego wnętrza – Magazyn Przyszłości. Wszystko, z czym zetknęliśmy się podczas tej pierwszej wizyty było innowacją. Niekoniecznie produktową. Chodzi tu o innowacyjne podejście do ekspozycji. Centrum to miejsce w którym każdy może z bliska zobaczyć wyposażenie magazynu – systemy regałowe, wózki widłowe, kompletne meble warsztatowe, a przede wszystkim w pełni zautomatyzowaną linię transportu, paletyzacji, magazynowania i identyfikacji produktów. Wszystko to naszpikowane multimediami i techniką. 

2015_10_23_CTM_PROMAG.jpg

Innowacja ekspozycyjna

W każdym, najnowocześniejszym nawet magazynie potrzebny jest człowiek. Wśród automatów i robotów, które już nie tylko pracują, ale i myślą za nas, krzątają się pracownicy firmy PROMAG, którzy oswajają z zastosowanymi innowacjami początkujących (w naszym przypadku) logistyków. Służą swoją ogromną wiedzą, prezentując w bardzo przystępny sposób wszystkie zautomatyzowane procesy, zastosowane w nich rozwiązania i produkty. Gospodarze mogą się przy tym pochwalić swoim wieloletnim doświadczeniem i podawać liczne przykłady realizacji prezentowanych rozwiązań. Najważniejszą z punktu widzenia uczniów szkół średnich nowością było szerokie wykorzystanie multimediów. Gry, quizy, puzzle i pojedynek z robotem – te aktywności nie tylko podkreślały charakter całej ekspozycji, ale pozwalały w bardzo przyjemny i prosty sposób zaprezentować ofertę firmy. Na długo pozostanie w głowach pojedynek z robotem, który nie tylko był świetną zabawą, ale i lekcją pokory w stosunku do tych coraz doskonalszych maszyn.

2015_10_23_CTM_PROMAG_2.jpg

Wielowymiarowa edukacja

Centrum Techniki Magazynowej powstało m.in. po to, aby popularyzować wśród logistyków innowacje – automatyzację i robotyzację procesów. Na profesjonalistów, klientów firmy czekają tu rozwiązania, które pozwalają podnosić jakość świadczonych usług, oszczędzać czas i pieniądze, a przede wszystkim rozwijać przedsiębiorstwo. Kontakt z tym profesjonalnym zapleczem to wszechstronna inspiracja dla młodych ludzi. Uczniowie mogą po pierwsze zetknąć się w praktyce z rozwiązaniami, o których uczą się w podręcznikach. Po drugie, edukują się jako przyszli nabywcy i odbiorcy prezentowanych rozwiązań. Mogą wcielić się w rolę projektanta magazynu czy doradcy ds. logistyki i rozważyć czy np. dany rodzaj regałów sprawdziłby się w ich przedsiębiorstwie. Przekonują się, że warto się kształcić i zdobywać wiedzę, by w przyszłości dołączyć do tych, którzy na co dzień poskramiają roboty - projektują programy dla maszyn, obsługujących magazyny i linie produkcyjne. Wreszcie, mogą zastanowić się nad wyborem konkretnej specjalizacji w logistyce – czy chcą projektować procesy, obsługiwać je czy raczej wolą mieć kontakt z klientem. Te i wiele innych odpowiedzi można odnaleźć po wizycie w CTM, i dobrze, że firma PROMAG SA już dziś inwestuje w młode logistyczne umysły by szybciej odnalazły drogę do innowacji.

 

Komentarze

Karol
2015-12-11   11:57

Bardzo dobra inicjatywa. Ale uważam, że np regały paletowe bardzo długo jeszcze będą w użyciu pomimo postepującej technologii i mechanizacji. Niektóre rozwiązania zwyczajnie się sprawdzają najlepiej w przypadku określonych towarów :)