Truskawki tuż tuż…

201518Maj

Bardzo wczesne odmiany truskawek w naszym klimacie pojawiają się już na początku czerwca. Truskawki charakteryzują się delikatną strukturą, miękkim miąższem, który łatwo ulega uszkodzeniu. Zbiory truskawek powinny odbywać się we wczesnych godzinach rannych, ponieważ wtedy są najbardziej jędrne i aromatyczne, dzięki czemu wolniej się psują i lepiej znoszą transport do miejsca sprzedaży.

Owoce zaraz po zerwaniu powinny być schłodzone, dlatego dobrze jeśli pojazd wyposażony jest w chłodnię. Truskawki przechowywane w niewłaściwych warunkach szybko pleśnieją.

Logistyczne zarządzanie

Świeże miękkie owoce są trudnym materiałem do transportu Ze względu na ich wrażliwość, muszą być przewożone w małych pojemnikach, tzw. łubiankach. W ilości nie większej niż 2,5 kg w jednej. Najczęściej są one wykonane z plastiku, ze względu na ich trwałość oraz łatwe utrzymanie w czystości.

Jeśli chodzi o transport świeżych truskawek w większości przypadków samochód w ciągu 24 godzin realizuje jeden kurs, ponieważ wyjeżdża z bazy po południu (gdy wszystkie owoce zebrane od rana są już dostarczone), następnie objeżdża wiele miejsc skupu. Truskawka najczęściej odbierana jest z punktów skupu codziennie, sprawia to, że nierzadko odstawiane są jej bardzo małe ilości, co znacznie podwyższa koszty przewozu.

Aby zoptymalizować transport truskawek z punktów skupu do zakładu przetwórczego można zminimalizować łączną długość tras przewozowych bądź zminimalizować czas trwania procesu przewozowego, jak również zastosować te działania jednocześnie. Można w ten sposób znacznie obniżyć koszty transportu.

Truskawkowe ciekawostki…

- Czy wiedziałeś, że truskawkę wymyślił człowiek, a nie natura? Do połowy XVII wieku owoce te nie istniały, dopiero później skrzyżowano dwa gatunki poziomki (wirginijską oraz chilijską).

- Możliwe, że kształt truskawki nie jest przypadkowy - przypomina serce, a owoce te mają bardzo dobry wpływ na obniżenie złego cholesterolu oraz zmniejszają wchłanianie tłuszczu, działają jak „gąbki” oczyszczające organizm ze szkodliwych substancji, w tym również metali ciężkich.

- Truskawki są bardzo pomocne w łagodzeniu objawów np. wirusa powodującego opryszczkę.

- Pamiętaj, żeby szypułki truskawek oderwać dopiero po umyciu, unikniesz w ten sposób dostania się wody do środka owoców, dzięki czemu będą dużo smaczniejsze i bardziej aromatyczne.

- Truskawki zawierają bardzo dużo witamin oraz substancji mineralnych wspaniale działających na włosy, a truskawkowa maseczka nawilża i wygładza cerę.

A Wy za co lubicie truskawki? :-)

 

Komentarze