Transport żywca

Transport żywca

201509Mar

Jakość wieprzowiny zależy między innymi od sposobu obchodzenia się ze zwierzętami, głównie w trakcie uboju, jak również podczas obrotu przedubojowego. Niewłaściwe postępowanie może spowodować wystąpienie rozmaitych wad mięsa, nawet u gatunków odpornych na czynniki stresogenne.

Szczególnie niekorzystnie na organizm świni wpływa transport, wywołuje silny stres, który obniża masę tucznika, a nawet może doprowadzić do jego śmierci. Przed transportem dobrze jest zastosować głodówkę przedubojową. Wpływa to na podniesienie pH mięsa, poprawę barwy, jak również zwiększenie jego wodochłonności.

Główne czynniki wywołujące stres podczas transportu to:

• złe warunki atmosferyczne
• kontakt z obcymi osobnikami
• hałas
• niewłaściwe przepędzanie

Długotrwałe działanie takich czynników stresogennych może wywołać u zwierząt wyczerpanie zapasów glikogenu w mięśniach, co w konsekwencji wpływa na niedostateczne zakwaszenie mięśni po uboju, czyli ostatecznie gorszą jakość mięsa.

Podczas załadunku i wyładunku tuczników powinny być stosowane specjalne urządzenia pomocnicze, między innymi antypoślizgowe rampy, mostki posiadające dodatkowe boczne zabezpieczenia. Ponadto, środki transportu należy uprzednio wyczyścić i poddać dezynfekcji oraz stosownie to udokumentować.

Aby dobrze przygotować świnie do transportu, można wcześniej przyzwyczaić je do warunków czekających na nie przed załadunkiem. Z tego powodu, już w okresie chowu zalecane jest sporadyczne przepędzanie zwierząt.

Środki transportu tuczników powinny być jak najlepiej przystosowane do tego celu. Przede wszystkim należy zadbać o równowagę zwierząt oraz zniwelować negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Ze względu na możliwość wystąpienia agresji wśród zwierząt pochodzących z innych źródeł, należy ograniczyć postoje, podczas których świnie mają tendencję do atakowania innych osobników. Jeżeli transport przekroczy 12 godzin, zwierzęta muszą zostać nakarmione i napojone.

Kierowca przewożący tuczniki powinien zapewnić odpowiednią przestrzeń, aby umożliwić im swobodne oddawanie nadmiaru ciepła, ponieważ zwierzęta w stresie wydzielają go dużo więcej, co może doprowadzić do upadku podczas transportu. Zestresowane świnie charakteryzują się ciemniejszą barwą skóry lub plamami.

tl_files/WSL_blog/inne_logistyczne/transport_swin.jpg

Ciekawostka ze świata świń...

Świnie to bardzo inteligentne istoty, poznają świat poprzez obwąchiwanie, co wyznacza ich indywidualne tempo poruszania się do przodu. Stąd poganianie ich działa silnie stresująco, co może spowodować brak chęci poruszania się. Świńskie racice mają bardzo małą powierzchnię i słabo przylegają do podłoża, dlatego zwierzęta te nie lubią śliskich i chropowatych powierzchni oraz mało oświetlonych pomieszczeń, w których czują się niepewnie.

 

Komentarze