Blog Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu Okołologistycznie Transport, który wyciska wszystkie soki

Transport, który wyciska wszystkie soki

Transport, który wyciska wszystkie soki

201619Wrz

Z roku na rok obserwuje się popyt na soki owocowe i warzywne, między innymi z powodu większej świadomości żywieniowej oraz mody na aktywność fizyczną wśród społeczeństwa. Transport soków musi zatem nadążać za trendami, a co za tym idzie poszerzającym się rynkiem zbytu. Owoce i warzywa rosnące w Polsce są szczególnie doceniane za granicą, głównie w krajach, których położenie geograficzne uniemożliwia ich uprawę.

Dlaczego transport soków jest jednym z największych wyzwań logistycznych?

Transport takiej przetworzonej żywności może odbywać się zarówno w warunkach drogowych, jak i lotniczych. W celu zachowania wszystkich walorów transportowanych soków wymagane jest zapewnienie jak najkrótszego czasu dostaw do odbiorcy, przy jednoczesnym zachowaniu warunków, w których nie dochodzi do przyspieszonych procesów dojrzewania i wysychania.

Do transportu soku najczęściej wykorzystuje się transport drogowy, ponieważ jest tani i elastyczny, jest również rozwiązaniem najmniej wymagającym pod względem organizacyjnym. Odpowiednia logistyka zamówień pozwala na takie dostosowanie floty i tras przewozu, aby optymalnie wykorzystać zasoby, jakimi dysponuje dana firma przewozowa.

Z kolei w przypadku transportu lotniczego soków, mimo tego, że wymaga on większego zaangażowania i logistyki, z roku na rok obserwuje się jego wzrost. Transport drogą powietrzną jest szybszy, dlatego pozwala na natychmiastowe reagowanie na popyt w celu zaspokojenia potrzeb rynku międzynarodowego. Transport lotniczy stał się nieodzownym narzędziem dla przedsiębiorstw, które rozwijają się dynamicznie i chcą być o krok przed konkurencją. Niektóre z firm realizują transport soków w suchym lodzie do wielu krajów, muszą jednocześnie pamiętać o spełnianiu wymogów dla transportu materiałów niebezpiecznych IATA[1]. Suchy lód w tym przypadku jest chłodziwem utrzymującym odpowiednią temperaturę soków podczas transportu lotniczego. Jest uważany za materiał niebezpieczny, ponieważ składa się m.in. z dwutlenku węgla, który w procesie ściskania i rozprężania przekształca się w ciało stałe z pominięciem stanu ciekłego. Podczas kontaktu z powietrzem, sublimuje, przekształcając się ponownie w bezwonny i bezbarwny gaz, który może spowodować zagrożenie podczas lotu. Stąd właśnie wynikają restrykcje dotyczące jego ilości na pokładach samolotów.

Do transportu soku często stosowany jest również Cold Chain Logistics, czyli przewóz łączony pomiędzy transportem lotniczym a drogowym, z pełną kontrolą temperatury.

Obsługa transportowa płynnych produktów spożywczych jest trudnym zadaniem dla przewoźnika. Wymagane są tu głównie prawidłowe warunki podczas transportu oraz odpowiednio przygotowane cysterny. Zbyt długi czas transportu lub niedokładnie umyty pojazd mogą doprowadzić do zepsucia się produktu lub też do przestoju w procesie produkcji.

Podczas przewozu płynnych artykułów spożywczych ważne jest również zastosowanie cystern kwasoodpornych oraz izoterm, wyposażonych w podgrzewanie z elektroniczną kontrolą temperatury, pompę samowyładowczą, zawory ciśnieniowe i podciśnieniowe oraz węże spożywcze. Cysterny muszą posiadać wszystkie wymagane certyfikaty i pozwolenia.

Transport płynnych artykułów spożywczych w cysternach podlega przepisom zawartym w umowie ATP[2].
Zgodnie z tymi przepisami transport żywności musi bezwzględnie odbywać się taborem specjalistycznym, odpowiednio przygotowanym pod względem certyfikacyjnym, z zapewnioną szczelnością, właściwym poziomem czystości oraz w kontrolowanej temperaturze. W przepisach określono między innymi, że transport zamrożonych lub głęboko zamrożonych koncentratów soku powinien odbywać się w temperaturze -20 stopni Celsjusza.

Logistyku, sam widzisz, że transport soków jest bardzo wymagający. Liczy się szybkość działania oraz kontrolowana temperatura, zapewniona na każdym etapie przewozu. Od tego wszystkiego zależy finalna jakość soku oraz walory smakowe i zapachowe, które ostatecznie decydują o tym, czy klient kolejny raz sięgnie po produkt.


[1] ang. International Air Transport Association (IATA) – Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, światowa organizacja handlowa z siedzibą w Montrealu i Genewie (Szwajcaria) skupiająca dziś 260 przewoźników wykorzystujących linie lotnicze

[2] ATP - umowa o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu do tych przewozów; przyjęta w Genewie dnia 1 września 1970 r. – znowelizowany tekst umowy wszedł w życie w Polsce dnia 14 maja 2015 r. [Źródło: http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2015/667/1]

 

Komentarze