Blog Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu Okołologistycznie Small talk, czyli sztuka prowadzenia niezobowiązującej rozmowy

Small talk, czyli sztuka prowadzenia niezobowiązującej rozmowy

Small talk, czyli sztuka prowadzenia niezobowiązującej rozmowy

201625Lip

Tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym, zdarzają się sytuacje, w których zapada krępująca cisza lub niewiele wiemy o osobie, z którą przebywamy. W nawiązywaniu relacji oraz podtrzymywaniu kontaktu pomocne są kurtuazyjne rozmowy na niezobowiązujące tematy. Sztuka „small talk” wcale nie jest trudna do zastosowania. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Umiejętne nawiązywanie kontaktów to zdolność przydatna w każdej dziedzinie życia. Ma ogromne znaczenie również w biznesie, i to niezależnie od branży. Wyobraźmy sobie przykładowo, że bierzemy udział w dużej konferencji, przyjęciu czy bankiecie. W trakcie takich wydarzeń mamy możliwość nawiązania wielu cennych kontaktów zawodowych. To idealna okazja, aby na neutralnym gruncie poznać bliżej nowe osoby, wymienić się wizytówkami czy powiedzieć kilka słów o firmie, w której pracujemy. Szkoda z takiej możliwości nie skorzystać, prawda?

Trudne początki

Nie da się ukryć, że rozpoczęcie rozmowy z nowo poznaną osobą może być trudne, zwłaszcza dla osób skrytych i nieśmiałych. Pamiętajmy jednak, że problem nieśmiałości dotyczy sporej części populacji. Jeśli więc się przełamiemy, to druga strona na pewno będzie wdzięczna za rozpoczęcie konwersacji. Rozmowę możemy zacząć od wydarzenia, w którym bierzemy udział – zapytać o program konferencji, wrażenia z uroczystości czy walory miejsca, w którym się odbywa. Nie atakujmy od razu naszego rozmówcy mnóstwem informacji na temat własnej osoby czy przedsiębiorstwa, które reprezentujemy. To nie czas i miejsce na biznesowe prezentacje, a raczej na spokojne i wyważone nawiązywanie relacji. W dalszej części konwersacji możemy się przedstawić i powiedzieć jaką firmę/instytucję reprezentujemy. Warto też wymienić się wizytówkami.

Small talk

Zakazane tematy

Stosowanie się do zasad etykiety biznesowej, ale także kultura osobista i dobre wychowanie wymagają, aby w rozmowach kurtuazyjnych nie poruszać określonych tematów. Wścibskie pytania, drażliwe i sporne kwestie czy przykre zagadnienia są zdecydowanie nie na miejscu. Do takich tematów zaliczają się zatem m.in. poglądy polityczne, religijne, sprawy osobiste, zdrowie, finanse, katastrofy i tragedie. Przy takiej tematyce bardzo łatwo naruszyć granice prywatności i dobrego smaku, a także urazić drugą osobę. Jako motyw przewodni rozmowy bezpieczniej wybrać to co jest neutralne. Konwersacja może zatem dotyczyć bieżących wydarzeń kulturalnych, rozrywki, podróżowania czy sposobów spędzania czasu wolnego.

Kulturowe różnice

Small talk czasami nazywane jest „rozmową o niczym”. I faktycznie – z biznesowego punktu widzenia nie stanowi ono żadnej wymiany informacji, nie dotyczy konkretów i nie jest wymiernym elementem prowadzonych negocjacji. Tu ujawniają się różnice kulturowe. W Polsce preferowany jest model komunikacji biznesowej, w którym od razu przechodzi się do konkretów. Inaczej do sprawy podchodzą mieszkańcy większości krajów anglosaskich. Dla nich small talk to ważna część biznesowych relacji, poprzedzająca przejście do właściwych negocjacji. Niezaangażowanie się w kurtuazyjną wymianę zdań na teoretycznie mało ważne tematy może być postrzegane jako nieuprzejmie i niewłaściwe, a to nie sprzyja budowaniu kontaktów biznesowych. 

Small talk elementem budowania własnego wizerunku

Pierwsze wrażenie na temat nowo poznanej osoby wyrabiamy sobie w ciągu zaledwie kilku minut. Ważny jest nie tylko wygląd, ale także gesty, sposób mówienia czy poruszania się. Stosowanie się do zasad sztuki small talk buduje nasz pozytywny wizerunek – jesteśmy postrzegani jako osoby dobrze wychowane, kulturalne i potrafiące się zachować w towarzystwie. Świadomość tego, jak i kiedy się odezwać jest tu nieoceniona. Pamiętajmy o podstawowych zasadach: otwartości i uprzejmości, unikaniu kłopotliwych i zbyt osobistych pytań, nie atakowaniu rozmówcy natłokiem informacji na temat własnej osoby czy przedsiębiorstwa w którym pracujemy. To pomaga przełamać pierwsze lody oraz nawiązać ciekawe znajomości. A kiedy już dojdzie do spotkania biznesowego, na pewno ułatwi nam prowadzenie negocjacji i osiągnięcie zamierzonego celu.

 

Komentarze