Rozmowa rekrutacyjna krok po kroku

201513Lip

Rozmowa – kumulacja emocji

Wkroczenie na rynek pracy to zawsze duże przeżycie dla osoby rozpoczynającej swoją karierę, a właściwie próbującej ją rozpocząć. Jednym z bardziej emocjonujących momentów tego procesu jest bez wątpienia rozmowa kwalifikacyjna. Taka sytuacja nie powinna dziwić, ponieważ w tym jednym wydarzeniu skupia się kilka czynników generujących zdenerwowanie. Oprócz świadomości swoistej walki konkurencyjnej z innymi kandydatami, nadziejami na uzyskanie odpowiedniej pracy i innymi jeszcze elementami, pojawia się kolejne nie lada wyzwanie - rozmowa kwalifikacyjna. Nie sposób uniknąć zdenerwowania na myśl o tym, że kandydat spotyka się z człowiekiem, najczęściej zupełnie sobie obcym, który na podstawie przebiegu rozmowy zadecyduje o tym, czy procedura rekrutacyjna będzie trwać dalej, czy też zakończy się właśnie na tym spotkaniu.

Poznać i oswoić lęk

Czy można uniknąć emocji związanych z rozmową kwalifikacyjną? Pewnie nie, ale zawsze można podjąć próbę przygotowania się na tak ważne spotkanie. W Internecie można znaleźć sporo informacji o rozmowach i porad, jak dobrze się w ich trakcie zaprezentować. W tym wpisie chciałbym zwrócić uwagę Czytelników Bloga na etapy rozmowy kwalifikacyjnej, a to dlatego, że warto pamiętać o tym, że często przebiega ona według ustalonego schematu. Jako wzór posłuży plan rozmowy zaprezentowany przez "Spiegel Online"[1]. Obejmuje on następujące punkty (czasami wywodzące się z języka sportu):

  1. warming-up,
  2. faza wypowiedzi,
  3. faza eksploracyjna,
  4. faza informacyjna,
  5. feedback,
  6. warming-down,
  7. cooling-down.

Każda z przedstawionych faz rozmowy kwalifikacyjnej ma spełniać konkretne zadanie. Warming-up to grzecznościowy wstęp do rozmowy z kandydatem, kiedy to rekruter zadaje pytania, dbając o dobre samopoczucie kandydata. Kolejny etap to autoprezentacja ubiegającego się o pracę, w trakcie której przedstawia siebie, swoje wykształcenie i doświadczenia. Faza eksploracyjna to czas w którym aktywny jest głównie rekrutujący, zadający pytania kandydatowi. Etap ten służy uzupełnieniu wiadomości zawartych w CV i przekazanych w trakcie autoprezentacji. W fazie informacyjnej rekruter przedstawia firmę jako całość i konkretne stanowisko pracy, na które poszukuje się kandydata. Jest to też dobry moment na zadanie przez kandydata pytań przedstawicielowi firmy. W ramach feedbacku strony, a zwłaszcza kandydat mogą podsumować kończącą się rozmowę. Warming-down to z kolei grzecznościowe zakończenie spotkania. Na cooling-down przychodzi czas dopiero wtedy, kiedy kandydat opuszcza siedzibę firmy, hotel, w którym odbywała się rozmowa itp.

Plan to nie wszystko

Kilka spraw, o których warto pamiętać:

  • każda faza rozmowy kwalifikacyjnej jest ważna i w trakcie każdej jesteś oceniany;
  • zaprezentowany plan rozmowy kwalifikacyjnej jest profesjonalny, ale równocześnie przykładowy, rekruter może poprowadzić rozmowę inaczej;
  • osoba reprezentująca firmę nie zawsze jest zawodowym kadrowcem, może być to przełożony przyszłego pracownika, który jest specjalistą w branży, w której pracuje, ale nie w rekrutacji nowych kadr i może mieć autorski pomysł na rozmowę.
 

Komentarze