Poza słowami

Transport, który wyciska wszystkie soki

201610Paź

Znane przysłowie mówi, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Czasem jednak więcej niż słowa zdradzają nasze gesty, mimika i mowa ciała. Czy wiesz, że sygnały niewerbalne stanowią od 50% do nawet ponad 90% naszej komunikacji? Warto zatem wiedzieć jak je odczytywać i spróbować nad nimi zapanować.

Komunikacja niewerbalna to wyraz naszego nastawienia, samopoczucia, ocen i przekonań. Według definicji stworzonej przez S.P. Morreale komunikacja niewerbalna dotyczy wszystkich ludzkich zachowań, postaw i obiektów innych niż słowa, które komunikują wiadomości i posiadają wspólne społeczne znaczenie[1].

Na komunikację niewerbalną składają się m.in.:

 • Mimika twarzy
 • Gesty i ruchy ciała
 • Kontakt wzrokowy
 • Kontakt poprzez dotyk 
 • Zachowania przestrzenne
 • Sposób mówienia (np. ton głosu, jego natężenie)
 • Stany fizjologiczne (np. rumieńce)

Komunikacja niewerbalna może być zamierzona lub niezamierzona. Ze znaczenia wielu gestów nie zdajemy sobie sprawy, w związku z czym w pewnych sytuacjach wykonujemy je odruchowo, mimowolnie. Ci, którzy mają wiedzę na temat komunikacji niewerbalnej, mogą próbować świadomie ją wykorzystywać i w zamierzony sposób przyjmować pewne postawy. Celem takiego działania jest wywołanie określonych odczuć i reakcji u rozmówców np. wzbudzenie zaufania lub sympatii. Takim osobom łatwiej jest też odczytać zamiary i odczucia innych osób, czytać w ich myślach niejako między słowami.

Podświadomie pewne postawy i gesty kategoryzujemy jako pozytywne, negatywne lub neutralne. Przykładowo ręce skrzyżowane na piersiach to tzw. postawa zamknięta. Często przyjmujemy ją np. kiedy poznajemy nową osobą lub w trakcie dyskusji twardo bronimy swojego zdania. Osobie, która przyjmuje taką postawą zapewnia to poczucie bezpieczeństwa, jednak dla rozmówcy jest to sygnał, że taka osoba nie ma ochoty na bliższy kontakt.

Poza słowami

Jak wykorzystując wiedzę o komunikacji niewerbalnej wywołać pozytywne odczucia u naszych rozmówców lub odbiorców?

 • Siedząc wyprostuj plecy, ręce i nogi ułóż swobodnie w naturalnej pozycji
 • Nie siadaj na brzegu krzesła – to symbolizuje brak pewności i wiary w siebie
 • Rozmawiając można delikatnie gestykulować – wzmocni to siłę przekazu. Gestykulacja nie może być jednak przesadzona i zbyt ekspresyjna. Mogłoby to denerwować naszego rozmówcę lub powodować u niego rozkojarzenie. Jeśli nie wiemy co zrobić z rękoma lub jesteśmy w sytuacji bardzo stresującej, połóżmy ręce na oparciach krzesła lub swobodnie oprzyjmy je o uda
 • W trakcie rozmowy starajmy się nie zasłaniać ust rękoma i nie dotykać nosa. Taki gest może być odczytany jako mówienie nieprawdy
 • Ważny jest kontakt wzrokowy. Niepatrzenie prosto w oczy rozmówcy, krążenie wzrokiem po sali może sygnalizować, że mamy coś do ukrycia. Nie wpatrujmy się jednak cały czas prosto w oczy naszego odbiorcy – może to wywołać u niego dyskomfort psychiczny i napięcie. Kontakt wzrokowy powinien być niewymuszony i naturalny.

Takie zachowania pomogą opanować stres, będziemy sprawiać wrażenie osób pewnych siebie, a nasz rozmówca będzie się czuć komfortowo w naszym towarzystwie.

Praktyka czyni mistrza – nad komunikacją niewerbalną wcale nie jest łatwo zapanować. Warto zatem przećwiczyć pewne sytuacje np. przed kamerą lub przed lustrem. Czasem to jak postrzegamy siebie różni się od tego, jak widzą nas inni. To co zobaczymy może być dla nas zaskoczeniem. Pozwoli jednak uświadomić sobie, jakie są nasze zalety, a nad czym musimy pracować. Systematyczne ćwiczenia i zdawanie sobie sprawy ze znaczenia komunikacji niewerbalnej mogą pomóc w wielu aspektach budowania codziennych relacji – kreowania własnego wizerunku, odczytywania zamiarów innych osób i nawiązywaniu nowych kontaktów.

 

Komentarze