Podróż banana

Podróż banana

201409Wrz

Banany należą do owoców, które aby dotrzeć do Polski muszą odbyć daleką drogę. W celu utrzymania jak najdłuższej świeżości, zbiór bananów wykonuje się, gdy są jeszcze zielone, czyli na dużo wcześniej przed osiągnięciem przez nie dojrzałości. Dzieje się tak ponieważ wygląd decyduje o wartości handlowej tych owoców. Zbyt dojrzałe banany, nie są przez konsumentów akceptowane.

Transport bananów wymaga zachowania szczególnej ostrożności oraz odpowiednio niskiej temperatury, czyli 13 °C. Podstawową zasadą podczas przewozu jest niedopuszczenie do wydzielania przez banany etylenu, który znacznie przyspiesza ich dojrzewanie. Ze względu na to, że banany samoistnie wydzielają również dwutlenek węgla, zawartość tego gazu w pomieszczeniu musi być regulowana i nie powinna przekraczać 5%. Oprócz gazów, owoce te produkują bardzo dużą ilość ciepła. Dla przykładu, w jednym kontenerze bananów po upływie około 80 godzin temperatura podniesie się do ponad 45 °C.

Dodatkowo, w czasie transportu bananów należy zapewniać cyrkulację powietrza aż do 90 razy na godzinę, a jego wilgotność względna powinna wynosić od 85% do 90%. Dzięki przestrzeganiu tych wszystkich zasad możliwy jest transport owoców, jak również ich przechowywanie nawet do 3-4 tygodni.

Po odbyciu transportu banany umieszcza się w dojrzewalni, w której panuje temperatura na poziomie 17 °C oraz w niskim stężeniu wydzielany jest etylen. Banany potrzebują kilku dni, aby dotrzeć na sprzedażowe półki, a w konsekwencji do naszych domów, aby uraczyć nas bogactwem swojej wartości odżywczej oraz cudownym smakiem.

 

Komentarze

Marek
2014-09-16   15:56

autorka powinna sie nazywac Bananiak - wtedy artykul bylby bardziej wiarygodny - pozdrawiiam - Marek Brzozowiak - specjalista produkcji sokow brzozowych