Logistyk na studiach podyplomowych

201517Sie

Według ostatniego badania wynagrodzeń, osoby które ukończyły studia podyplomowe zarabiają przeciętnie o ok. 1000 zł brutto więcej od tych, które studiowanie zakończyły, uzyskując tytuł magistra.[1] Czy dodatkowy rok nauki to tylko zmiana finansowa?

Zmiana branży

Wśród motywacji do podjęcia studiów podyplomowych wyraźnie widać światowy trend zawodowej elastyczności. Osoby dorosłe, z wyższym wykształceniem coraz częściej są gotowe na kilkukrotną zmianę zawodu. Świadomość konieczności przystosowania sprawia, że w miejsce strachu przed zmianą pojawia się ciekawość, ambicja i determinacja. Powoli, ale systematycznie rośnie liczba słuchaczy studiów podyplomowych w Polsce i bardzo często są to osoby, których celem jest właśnie zmiana branży. Trwająca od kilku lat w edukacji „moda na logistykę”, ale i rzeczywista potrzeba rynku pracy wygenerowała spore zainteresowanie studiami podyplomowymi, które specjalistów od zarządzania, księgowości czy sprzedaży wprowadzą w świat logistyki, pozwolą im zdobyć nowy zawód. Studia podyplomowe dla początkujących logistyków będą znacznie różnić się programem, od studiów specjalistycznych, przeznaczonych dla osób z doświadczeniem w branży. Niektóre programy dają możliwość zdobywania dodatkowych certyfikatów zawodowych, które ułatwią wejście do świata logistyki. Warto o tym pamiętać, analizując ofertę uczelni.

Awans i rozwój

Obok nadziei na korzyści finansowe, wśród motywacji do podjęcia studiów podyplomowych pojawia się szansa na awans i chęć lub konieczność poszerzenia wiedzy. Tempo zmian i wdrażania innowacji w logistyce wymaga stałej aktualizacji wiadomości i narzędzi, a także coraz wyższych umiejętności zarządzania. Dlatego, wspinając się po szczeblach kariery, wielu specjalistów ds. logistyki odnajduje w swych planach rozwojowych czy warunkach awansu ukończenie studiów podyplomowych z zakresu zarządzania logistyką. Tym pracownikom logistyki, którzy swoje rozwojowe ambicje realizują na studiach podyplomowych, wiedzę przekazują eksperci, którzy swoje praktyczne doświadczenie zdobywali pracując dla międzynarodowych koncernów czy globalnych operatorów logistycznych. Tak dzieje się np. w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. Słuchacze studiów podyplomowych Menedżer logistyki wchodzą na wyższy poziom specjalizacji. Dlatego od kandydatów oczekuje się doświadczenia w branży, aby intensywny program studiów, jego wysoka wartość merytoryczna została przyswojona i wykorzystana w praktyce. Słuchacze przygotowują własne projekty menedżerskie, które często są propozycją rozwiązania konkretnego problemu w ich przedsiębiorstwie. To najbardziej wartościowe ćwiczenie intelektualne. 

Logistyk na studiach podyplomowych

Korzyści uniwersalne

Studia podyplomowe to powrót w uczelniane mury i choć weekendowe zjazdy odbywają się raz w miesiącu, udaje się nawiązać relacje. Często, oprócz kontaktów koleżeńskich są to relacje zawodowe, wspólne przedsięwzięcia i kontrakty. Słuchacze studiów podyplomowych tworzą swego rodzaju forum, gdzie dyskutowane są bieżące problemy branży logistycznej, wymieniane poglądy i doświadczenia z praktyki zawodowej. Weekendowe spotkania - dawka teoretycznej i praktycznej wiedzy, połączona z merytoryczną dyskusją to inspirujące doświadczenie, poszerzające horyzonty i otwierające nowe możliwości, które przekładają się na jakość codziennej pracy logistycznych kadr, a przez to, na jakość funkcjonowania tej branży w Polsce.[1] Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń: „Wynagrodzenia po studiach podyplomowych w 2014 roku” – luty 2015, Sedlak&Sedlak

 

Komentarze

Sposoby na studia
2015-09-10   15:31

Świetny kierunek studiów! :) Polecam