Krewetki w "kuszetki"

Krewetki w kuszetki

201507Gru

Krewetki i transportowe saszetki

Za względu na coraz większą popularność krewetek na polskim rynku, pojawił się problem z ich prawidłowym oraz bezpiecznym transportem. Największymi eksporterami tych owoców morza są: Tajlandia, Japonia oraz Stany Zjednoczone.

Długie i wymagające podróże w najróżniejszych warunkach, mogą niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia tych skorupiaków, a co za tym idzie, na ich jakość.

Krewetki powinny być transportowane w podwójnych woreczkach z zaokrąglonym dnem. W taki sposób, aby nie dopuścić do uwięzienia skorupiaków w rogach torebek. Należy wypełnić je w 1/3 objętości wodą oraz zaopatrzyć w listki, patyczki, kawałki gąbki bądź inne materiały obojętne dla wody, do których skorupiaki będą mogły „przytwierdzić się” i dzielnie znieść transport.

Pozostała przestrzeń powinna być zajęta przez tlen lub powietrze. Torebki muszą być szczelnie zamknięte, aby nie doszło do rozlania się zawartości podczas przewozu.Nie wolno transportować krewetek w zwykłych woreczkach oraz pojemnikach szklanych.

Jeśli transport trwa dłużej, należy zastosować bardziej specjalistyczne „kuszetki” dla naszych krewetek, na rynku są już dostępne worki, które charakteryzują się wysoką przepuszczalnością gazów. Tlen z atmosfery zostaje pobrany do wnętrza torebki, natomiast niechciany dwutlenek węgla wydalony na zewnątrz.

W skrajnych warunkach klimatycznych sytuacja jest jeszcze bardziej złożona, ponieważ torebki foliowe muszą być dodatkowo zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. W celu izolacji najlepiej użyć styropianowych pudełek lub przenośnych lodówek, które zapewnią utrzymanie stabilnych warunków przewozu.

Należy pamiętać, że krewetki to żywy towar, zawsze należy traktować je priorytetowo. Nie wolno dopuścić do ich wychłodzenia bądź przegrzania.

Jeśli chodzi o wymagania dotyczące wody, poszczególne odmiany tych skorupiaków mają nieznacznie różniące się preferencje odnośnie jej parametrów. Ogólnie można przyjąć, że optymalny przedział temperatur dla nich to 18-26 stopni Celsjusza, preferują wodę miękką o twardości ogólnej około 10 dGH oraz pH lekko kwaśnym, w granicach 6,5.

Krewetki i ich metki

Czyli na co zwracać uwagę przy ich zakupie:

Zapach – powinien być zbliżony do zapachu morza i wodorostów

Spoistość, integralność – należy sprawdzić, czy ciało krewetek jest połączone ze skorupką, która dodatkowo musi być lśniąca.

Barwa – musi być intensywna, surowe krewetki mogą być kremowe, żółte, niebieskie lub jasnobrązowe, natomiast różowa lub pomarańczowa barwa jest wynikiem obróbki w wysokiej temperaturze. Stare krewetki można poznać po czarnych przebarwieniach.

Świeże skorupiaki należy przechowywać w lodówce maksymalnie przez dwa dni, po tym okresie, mogą nam już poważnie zaszkodzić.

Krewetki dla lepszej dietki

Krewetki są niskokaloryczne i lekkostrawne, zawdzięczają to bardzo niskiej zawartości tłuszczu oraz wysokowartościowego, łatwo przyswajalnego białka.

Zawierają również witaminy z grupy B: kobalaminę oraz niacynę oraz bardzo dużo cennych składników mineralnych, takich jak: jod, wapń, selen, fluor, żelazo, magnez i cynk.

Także jedzcie krewetki dla pięknej sylwetki!

 
Tagi:

Komentarze