Blog Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu Okołologistycznie Jak przekonywać innych do swoich opinii?

Jak przekonywać innych do swoich opinii?

Jak przekonywać innych do swoich opinii?

201702Lut

W życiu zawodowym każdy z nas, niezależnie od branży i zajmowanego stanowiska, musi być trochę sprzedawcą. Pierwszym testem umiejętności sprzedażowych jest już rozmowa rekrutacyjna o pracę, podczas której musimy samych siebie jak najlepiej zaprezentować. Sztukę argumentacji ćwiczymy także w codziennych sytuacjach np. przekonując wykładowcę, że z egzaminu powinniśmy jednak dostać wyższą ocenę.:) Niezależnie od tego, kogo i do czego próbujemy przekonać, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W teorii wydają się być oczywiste i proste. W praktyce czasem górę biorą emocje.

1) Dopasuj styl wypowiedzi do odbiorcy

Punktem wyjścia w komunikacji jest jasne i precyzyjne formułowanie swoich myśli. Używaj krótkich i zrozumiałych zdań, a styl i język wypowiedzi dopasuj do swojego rozmówcy. Inaczej do swoich pomysłów możesz próbować przekonać szefa, inaczej kolegę z działu, a inaczej klienta – użyjesz różnych argumentów i sformułowań. Swoją opinię staraj się poprzeć twardymi danymi np. statystykami, ale także konkretnymi przykładami. Najmocniejsze argumenty przedstawiamy na początku i na końcu – z badań wynika, że te najlepiej zapamiętujemy. Te mniej istotne możemy wymienić w środku. Jeśli jesteś specjalistą w danej branży to ze szczególną uwagą używaj języka fachowego, specjalistycznego. Nie dla każdego z Twoich odbiorców może on być zrozumiały.

2) Aktywnie słuchaj

W dzisiejszych czasach i natłoku danych skupiamy się przede wszystkim na mówieniu. Tymczasem słuchanie jest równie ważne – pozwala uzyskać istotne informacje, dopasować sposób wypowiedzi do naszego odbiorcy, zrozumieć jego argumenty i obawy. Podczas dialogu skup się zatem na swoim rozmówcy. Okaż mu uwagę – skoncentruj się na tym co mówi, nie patrz co chwilę na telefon, staraj się patrzeć w oczy (ale nie w przesadny i zbyt męczący sposób). Tak postępując okażesz drugiej stronie zainteresowanie i szacunek, co w komunikacji interpersonalnej jest szczególnie ważne. Słuchaj „aktywnie” – potakuj, dopytuj, upewniaj się czy dobrze zrozumiałeś argumenty drugiej strony. W ten sposób możesz tak pokierować rozmową, aby druga strona sama uświadomiła sobie potrzebę znalezienia rozwiązania. Z tym elementem pewien problem mogą mieć osoby szczególnie ekspresyjne i przebojowe. Warto jednak pozwolić dojść do głosu naszemu rozmówcy. W przeciwnym wypadku konwersacja może się zakończyć fiaskiem, a obie strony będą jej efektem rozczarowane.

Jak przekonywać innych do swoich opinii?

3) Wczuj się w sytuację rozmówcy

Czasami tak się koncentrujemy na tym co sami chcemy przekazać i osiągnąć, że zupełnie zapominamy o tym z kim rozmawiamy. Pamiętaj, że po drugiej stronie jest człowiek, którego perspektywa i punkt widzenia mogą być zupełnie inne. Jeśli wiesz z kim będziesz mieć spotkanie, spróbuj pozyskać dodatkowe informacje na temat tej osoby. Rozmawiając z innymi postaw się czasem na miejscu tej drugiej strony - spróbuj sobie wyobrazić co może być dla niej ważne i dlaczego oraz jakie może mieć wątpliwości i obawy.

4) Używaj siły argumentów, a nie argumentu siły

W rozmowach bądź pewny siebie, ale też otwarty i opanowany. Nie atakuj swojego rozmówcy. Krzyki i agresja słowna w komunikacji biznesowej są absolutnie niedopuszczalne. Spokojnie przyjmuj i analizuj pojawiające się wyzwania. Jeśli czujesz, że ogarnia Cię zdenerwowanie i irytacja, weź kilka głębokich wdechów i pomyśl, że wszystko się uda. Odwołuj się do argumentów merytorycznych, a nie personalnych. W zażartej dyskusji Twój spokój i opanowanie mogą być Twoją przewagą, a dodatkowo mogą pomóc ostudzić emocje innych.

5) Zawsze bądź grzeczny i uprzejmy

Niezależnie od tego jakim torem potoczy się dana dyskusja, zawsze bądź grzeczny i uprzejmy. Nigdy nie wiesz kiedy jeszcze daną osobę spotkasz na swojej zawodowej ścieżce. Pozostaw po sobie dobre wrażenie, które może zaprocentować w przyszłości. Emocje to najgorszy z możliwych doradców, dlatego staraj się je trzymać na wodzy.

Przekonywanie innych do swojego zdania to trudne zadanie. W życiu tak prywatnym, jak i zawodowym, trafiamy na różne osoby, nie zawsze elastyczne i otwarte na opinię innych. Zawsze warto jednak próbować przekonać do swojej opinii i zawalczyć o swoje racje. W myśl zasady „praktyka czyni mistrza” z czasem z powodzeniem możemy opanować sztukę przekonywania.

 

Komentarze