Firma rodzinna z rozmachem

Grupa Maersk

201528Wrz

1/5 PKB Danii pochodzi z podatków, które od ponad wieku odprowadza morski potentat, powszechnie znany jako MAERSK. Poznaj historię tej wielkiej marki i zainspiruj się.

Grupa Maersk to dziś gigantyczna machina, w której skład wchodzą spółki zajmujące się przede wszystkim żeglugą kontenerową, obsługą i utrzymaniem terminali kontenerowych, wydobywaniem i transportem ropy naftowej i gazu ziemnego oraz spedycją. Jest to największy operator żeglugowy na świecie i jeden z większych operatorów terminali.

A.P. Moller-Maersk czyli Grupa Maersk zatrudnia obecnie 89 200 pracowników na pełny etat w ponad 120 krajach. Po wodach mórz i oceanów na całym świecie pływa ponad 600 statków oznaczonych charakterystyczną białą gwiazdką na niebieskim tle.

Wielkość marki to po pierwsze jej historia, a po drugie ogromne znacznie gospodarcze dla kraju. Legenda Maersk rozpoczęła się w 1904 roku, kiedy to kapitan Peter Maersk-Mollera założył przedsiębiorstwo żeglugowe Dampskibsselskabet Svendborg. Dla niewielkiej wówczas firmy prawdziwą trampoliną okazała się I Wojna Światowa. Przedsiębiorstwo weszło w posiadanie pierwszej w Danii floty tankowców, uruchomiło własną stocznie i biuro w USA. Ikoną rozwoju stał się wkrótce syn założyciela - Arnold Maersk Mc-Kinney Moller, który aż do swych ostatnich dni, czyli do 98 roku życia był czynnym zarządcą firmy.

Przez lata rodzina Moller rozwijała nie tylko zakres działalności przedsiębiorstwa, w tym przede wszystkim spółkę Maersk Line, ale także przyczyniała się do rozwoju gospodarczego Danii, która w zamian za bardzo przyzwoity poziom życia, pobiera od swych obywateli nawet 70% podatki.

tl_files/WSL_blog/inne_logistyczne/maersk_line_consumed_fuel.jpg

Oprócz systematycznego „dokładania się” do bogacenia się kraju, firma Maersk w połowie XX wieku powołała fundację, która dba o dobra kulturalne i naturalne Danii. Dziełem fundacji jest np. kopenhaska opera i ogromny park oraz cała masa mniejszych i większych inwestycji w edukację, renowację i ochronę dóbr kultury na ogromną skalę.

Nietrudno się domyślić, że od lat rodzina, a właściwie firma Moller wygrywa w rankingach  najbogatszych Duńczyków. Co ciekawe, za Grupą Maersk plasuje się znana nam niemniej firma LEGO, a za znanym producentem klocków - właściciele firmy odzieżowej Bestseller.

Dania – kraj siedem razy mniejszy niż Polska, mimo swych surowych przepisów podatkowych (a może dzięki nim) zdaje się być dogodnym miejscem na rozwijanie biznesu. Duńczycy żyją głównie z żeglugi oraz z rolnictwa. I jedno, i drugie doprowadzili niemal do perfekcji.

Żródło danych i zdjęć: http://www.maersk.com/

 

Komentarze