Blog Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu Okołologistycznie Derby Polski - dobre wspomnienie przed pucharowym starciem

Derby Polski - dobre wspomnienie przed pucharowym starciem

201527Kwi

Jak wiadomo mecze z Legią Warszawa elektryzują cały Poznań i tym razem na stadion pofatygowało się ponad 41 tys. widzów, co jest rekordem tego sezonu w naszej Ekstraklasie. Wynik 2:1 dla Lecha podkreślił tylko jak bardzo będziemy emocjonować się dalszymi rozgrywkami T-Mobile Ekstraklasa. Jednak patrząc z perspektywy logistycznej, organizacja takiego meczu jest dużym wyzwaniem dla klubu.

W dniu 22 marca 2015 odbyły się tzw. „Derby Polski” czyli mecz, na który każdy poznaniak czeka z niecierpliwością, na co dowodem jest fakt, że w ciągu dwóch tygodni rozeszły się wszystkie bilety na ten mecz. Liczba funkcjonariuszy oscylowała w granicach 900 osób. Zabezpieczali oni całą trasę kibiców Legi z Warszawy do Poznania. Posiłki były ściągnięte z innych dużych miast. Przed spotkaniem, jak i po jego zakończeniu latał helikopter monitorując sytuację w rejonie stadionu. Można powiedzieć, że na nogi została postawiona cała policja. Efekt? Zero starć wrogo nastawionych do siebie kibiców, zero burd na stadionie, jak i poza nim. Wyjątkiem jest droga powrotna kibiców Legii na pociąg. Niestety nie każdy umie uszanować przedmioty martwe i z poznańskich autobusów poleciały szyby oraz dokonano licznych zniszczeń w środku pojazdów, a co ciekawe zniknęły młotek do wybijania szyb oraz 6 kg gaśnica.

W stan gotowości postawiono służby, które czuwały nad bezpiecznym wchodzeniem na stadion. Bramy były otwarte o godzinie 15:00, wszyscy przechodzący przez bramkę byli dokładnie sprawdzani, a żeby uniknąć dużych kolejek, zwiększono liczbę osób sprawdzających kibiców przez co czas na wejście na stadion był trochę krótszy. Na trybunach widać było również pełną mobilizację oraz duży potencjał logistyczny w tworzeniu wszelkiego rodzaju opraw podczas meczu. Nie zdarza się, aby podczas jednego meczu pokazane były aż 3 oprawy.  Poniżej jedna z nich,  tzw. kartoniada - trzeba przyznać, że wykonanie jej oraz zaprezentowanie wymaga nie tylko ciężkiej pracy, ale i logicznego rozmieszczenia na krzesełkach, tak aby po rozłożeniu wszystko było idealnie widoczne. 

tl_files/WSL_blog/inne_logistyczne/2015_04_27_blog_derby_polski_1.jpg

Fot. 1 Oprawa z okazji 93-lecia Lecha Poznań podczas meczu Lech-Legia 22 marca 2015r.
Źródło: www.lechpoznan.net

Zawsze chciałoby się oglądać mecze przy pełnych trybunach i czuć ten specyficzny klimat jakim jest głośny doping dla swojej ukochanej drużyny oraz pełne zapierające dech w piersiach oprawy meczowe, które pozostają na bardzo długo w pamięci. A że piłkarze również dobrze się bawią może świadczyć poniższe zdjęcie przecież „selfie” jest teraz jak najbardziej w modzie.

tl_files/WSL_blog/inne_logistyczne/2015_04_27_blog_derby_polski_2.jpg

Fot. 2 „Selfie” zawodników Lecha po wygranym meczu z odwiecznym rywalem
Źródło: www.lechpoznan.net

Podsumowując z perspektywy osoby, która obserwowała mecz - takie wydarzenia zdarzają się u nas zdecydowanie zbyt rzadko. Nie da się ukryć, że Poznań żyje Lechem, żyje piłką nożną. 

 

Komentarze

Informacje o autorze

mgr Szymon Świekatowski
mgr Szymon Świekatowski

Absolwent Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. Podczas studiów pełnił szereg funkcji. Był Wiceprzewodniczącym Samorządu Studenckiego oraz założycielem i prezesem Uczelnianego Klubu Kibica. Organizował konferencję "Logistyka w sporcie". Honorowy i aktywny członek Studenckiego Koła Naukowego "CorLog" - współorganizator konferencji "Logistyka miejska" oraz "Międzyuczelnianego Forum Młodych Logistyków" . Autor wielu referatów oraz publikacji podczas studenckich konferencji. Zagorzały kibol Lecha Poznań