Ty też wierzysz ekspertom

Ty też wierzysz ekspertom

201523Lis

5 listopada zakończyła się pierwsza edycja plebiscytu Przyjazny Pracodawca TSL. Jego ideą było wyróżnienie przedsiębiorstw dbających o rozwój kadr, stwarzających godne i stabilne warunki zatrudnienia. Organizatorzy plebiscytu to portal Pracujwlogistyce.pl oraz Targi TransLog. Zgłoszone przedsiębiorstwa na podstawie wypełnionych ankiet oceniało jury złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ekspertów z kilku uczelni wyższych. Co z tego wynika dla statystycznego logistyka?

Czemu służy plebiscyt?

Pierwsze co przychodzi na myśl to marketing. Posługiwanie się tytułem Przyjazny Pracodawca TSL wyróżnia wśród konkurencji, otwiera pole do tworzenia ciekawych kampanii reklamowych. Przede wszystkim pomaga budować wizerunek pracodawcy, co nie jest wcale takie proste, nie tylko w branży TSL. W tym plebiscycie oceniano zarządzanie kadrami, dbanie o rozwój, systemy wynagradzania i motywacji – czyli bardzo ważne z punktu widzenia potencjalnego pracownika czynniki. Informacja o wygranym plebiscycie to komunikat: „jestem dobrym pracodawcą”.  Taki komunikat jest ważny nie tylko dla kandydatów do pracy, ale także dla obecnych pracowników i stanowi swego rodzaju pozafinansowy czynnik motywujący. Lepiej przecież pracować u uznanego „przyjaznego pracodawcy”.

Nie tylko marketing

Przedsiębiorstwa, które zgłaszają się do tego rodzaju plebiscytów mają niekiedy spore budżety marketingowe, więc i bez konkursu mogą sobie zapewnić doskonałe dotarcie do swoich potencjalnych klientów/kandydatów. Po co w takim razie plebiscyt? Jest to mianowicie okazja do poddania się wielowymiarowej, obiektywnej ocenie, a nie tylko ilościowe porównanie posiadanych zasobów. Nie jest to świadectwo jakości mierzone przewiezionymi tonami czy wybudowanymi magazynami. Jest to coś więcej. To kwestia wiarygodności. Kapituła plebiscytu to oprócz przedstawicieli organizatorów (w omawianym przypadku opiniotwórczy portal i organizator targów), przedstawiciele uczelni. Osoby, które uznajemy powszechnie za ekspertów. Ludzie, którym wierzymy, ponieważ wiele osiągnęli w danej dziedzinie i nie działają na zlecenie żadnego z przedsiębiorstw czy agencji.

Kwestia autorytetu

Co jest dla Ciebie bardziej istotne: tytuł przyznany przez kapitułę plebiscytu czy przez grono głosujących internautów? Opinia tych drugich jest dziś szalenie ważna, znacząco wpływa na nasz wybór w kwestiach, które jesteśmy w stanie powierzyć anonimowemu gronu. Jednak, zwróć uwagę, że np. wybierając film w kinie, będziesz się kierował głosami tych znajomych, którzy mają podobny gust filmowy, a wybierając w aptece specyfik na odporność zapytasz o radę farmaceutę. Tak, w każdej z tych dziedzin ktoś inny jest dla nas autorytetem. W kwestii oceny pracodawcy TSL najlepiej zapytać o to ekspertów z branży.

wplyw_autorytetu

Istotę wpływu autorytetu na nasze decyzje zbadał w latach 60. Stanley Milgram – psycholog społeczny [1]. Choć eksperyment był dość drastyczny, nie do wykonania w obecnych standardach etycznych, jego wyniki doskonale tłumaczą nasze zachowania, do dziś dostarczając istotnej wiedzy np. specjalistom od marketingu.  W największym skrócie mówiąc, Milgram dowiódł, że nie tylko wierzymy, ale i podporządkowujemy swoje działania osobie, którą uznajemy za autorytet. Pod jego wpływem jesteśmy w stanie zrobić rzeczy, które uznajemy za sprzeczne z naszymi przekonaniami czy wiedzą. To skrajna wersja posłuszeństwa. Milgram w swoich wieloletnich badaniach modyfikował zmienne tak, aby odnaleźć te cechy, które decydują o wielkości wywieranego wpływu – zarówno u osoby, która występuje w roli eksperta, jak i u osoby na którą ekspert oddziałuje. To, kogo i dlaczego uznajemy za autorytet w danej dziedzinie i czyjemu wpływowi ulegamy to temat na co najmniej kilka następnych tekstów.  Warto mieć jednak świadomość, że pozwalamy wpływać na siebie osobom, które uznajemy za specjalistów, osobom do nas podobnym lub osobom dla nas istotnym/znaczącym.

W przypadku plebiscytu nie dzieje się nic złego – ufamy, że osoby oceniające pracodawców mają w tym zakresie większe kompetencje niż my i chętnie oddamy w ich ręce tę ocenę. Dobrze jednak mieć świadomość czynników wpływających na decyzje lub przynajmniej w sposób kontrolowany poddawać się wpływowi autorytetu. 

 

[1] ] https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Milgrama

 

Komentarze