Arbuz do kwadratu

201501Cze

Arbuzy są pysznymi, niskokalorycznymi owocami, zawierają około 92 % procent wody, można się nimi przyjemnie orzeźwić w upalne dni. Zawierają cenny likopen, znajdujący się również w pomidorach, który ma działanie wspomagające leczenie nowotworów. Działają łagodząco na błonę śluzową oraz oczyszczająco i przeciwzmarszczkowo na cerę

Arbuzowe warunki

Dojrzałe arbuzy mogą być przechowywane nawet kilka tygodni, w temperaturze około 8-10 stopni Celsjusza. Jako nieliczne z owoców nie tracą wody w szybkim tempie, dlatego mniejsze znaczenie ma wilgotność powietrza w jakiej są przechowywane.

Natomiast niektóre odmiany arbuzów można przechowywać w suchych pomieszczeniach w temperaturze około 5-8 st. C, przez okres 2-3 miesięcy. Jeśli chodzi o transport, owoce te znoszą go bardzo dobrze, gorzej jest natomiast z ich ułożeniem podczas samego przewozu.

Arbuz do kwadratu

W Japonii produkuje się arbuzy w kształcie sześcianów. Po co? Właśnie w celu wydajniejszego transportu. Kwadratowe arbuzy o zbliżonych wymiarach można poukładać blisko siebie w skrzynkach, na paletach etc. W przypadku okrągłych arbuzów w środkach transportu zostaje więcej niezagospodarowanej przestrzeni, dodatkowo owoce są w nich niestabilne.

Aby nadać odpowiedni kształt arbuzom, uprawiane owoce umieszcza się w specjalnych metalowych pojemnikach, wymagają one wtedy wyjątkowej pielęgnacji. Niestety smak takiego owocu jest dużo gorszy od uprawianego w sposób tradycyjny, ponieważ kwadratowe arbuzy „transformowane” są już na początku wzrostu, gdy nie są jeszcze w pełni dojrzałe.

W tym samym kraju udało się uzyskać również arbuza w kształcie serca, który w odróżnieniu od opisanego wyżej jest słodki i soczysty, a swój kształt zawdzięcza plastikowej foremce, w której rośnie oraz odpowiedniej proporcji warunków uprawy, tj. temperatury, wilgoci oraz światła.

 

Komentarze