Ameryka na lodzie

Ameryka na lodzie

201627Cze

Czy wiesz logistyku, dlaczego borówka nazywana jest amerykańską i co ma wspólnego z suchym lodem, a przede wszystkim dlaczego miałoby Cię to zainteresować? :-)

Borówka wysoka, to roślina dająca jędrne, pyszne, ciemnoniebieskie owoce. Właśnie zaczyna się na nią sezon, który trwa aż do października. Nazywana jest borówką amerykańską, ponieważ pochodzi z Ameryki Północnej. Jej uprawa jest bardzo wymagająca, to roślina lubiąca słoneczne miejsca, wilgotną i kwaśną glebę oraz systematyczne przycinanie. Borówki uprawiane są w wielu miejscach na świecie, także w Polsce.

Krzewy borówki amerykańskiej mogą rosnąć nawet dwadzieścia lat, naturalnie osiągają wysokość około 2,5 m. Natomiast są przycinane, w celu łatwiejszego zbioru owoców, ale przede wszystkim dla lepszego przyrostu, co przekłada się na większą ilość pąków kwiatowych, a co za tym idzie owoców. Ich wrażliwość na niedobory wody wynika z posiadania płytkiego systemu korzeniowego.

Owoce borówki są bardzo smaczne i zdrowe. Można je spożywać osobno lub jako dodatek do ciast i deserów, jak również przygotować z nich przetwory. Nadają się do tego idealnie, ponieważ zawierają sporą zawartość pektyn. Borówki są bogate w antyutleniacze i garbniki, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, m.in. na układ krążenia, układ pokarmowy i gospodarkę hormonalną.

Na całym świecie uprawianych jest ponad 450 odmian borówki wysokiej. Głównie można podzielić je na odmiany wczesne, średnie i późne. Jednak borówek nie sprzedaje się jako konkretne odmiany, podstawowe znaczenie ma tutaj wielkość owoców oraz ich możliwości transportowe.

Amerykańskie zbiory

Zbiór owoców borówki amerykańskiej w Polsce odbywa się bezpośrednio do plastikowych pudełek o gramaturze 250 g lub 500 g. Dzieje się tak, ze względu na chęć ograniczenia uszkodzeń. Z tego samego względu, owoce muszą być również suche i bez szypułek.

Ameryka na lodzie - Polska

Po zbiorze owoce należy schłodzić do temperatury 15 stopni Celsjusza, a następnie do 6 st. C., dzięki czemu mogą być dalej przechowywane w chłodni zwykłej aż do 15 dni i dłużej transportowane. Przewóz borówek musi odbywać się w samochodach z chłodnią, utrzymującą temperaturę 5-6 st. Celsjusza.

Transport borówki w suchym lodzie

Istnieje także możliwość transportu borówki w suchym lodzie. Nie oznacza to jednak, że produkt jest transportowany w stanie głębokiego zamrożenia. Chodzi tutaj przede wszystkim, o zachowanie jak najlepszej świeżości produktu. Ze względu na wrażliwą naturę tych owoców, wykorzystuje się właściwości suchego lodu i wypełnia przestrzeń bagażową dwutlenkiem węgla. Po co? W celu zahamowania procesów ich gnicia i rozkładu.

Transport ten polega na wyeliminowaniu tlenu z opakowania lub przestrzeni ładunkowej. Suchy lód, składający się z niego, nadaje się do tego celu idealnie. Poprzez sublimację, czyli przekształcenie się ze stanu stałego w gazowy, CO2 wypełnia przestrzeń i eliminuje tlen, będący przyczyną szybszego dojrzewania, a w konsekwencji psucia się owoców. Transport borówki w suchym lodzie umożliwia także utrzymanie odpowiedniej wilgotności w przestrzeni bagażowej.

Ameryka na lodzie - Europa

Ta metoda otoczenia zimnym dwutlenkiem węgla, wykorzystywana jest w całej Unii Europejskiej przez firmy specjalistyczne, których zadaniem jest szybkie dostarczenie świeżych owoców lub warzyw w miejsce docelowe.

Wydłużenie podaży owoców borówki amerykańskiej do 6 tygodni, możliwe jest dzięki przechowywaniu ich w chłodni z kontrolowaną temperaturą oraz atmosferą o składzie: 13% dwutlenku węgla i 2% tlenu. Temperatura w komorach musi wahać się w granicach od 0 do 2 stopni Celsjusza, a wilgotność atmosfery utrzymać się na poziomie 85-90%.

Podsumowując, ze względu na to, że Polska jest jednym z największych producentów borówki amerykańskiej w Europie,  warto wiedzieć o jej uprawie więcej, a z punktu widzenia logistyka przede wszystkim o nowoczesnych możliwościach transportowych, które są aktualnie dostępne.

 

Komentarze