Cytrusowy zawrót głowy

Cytrusowy zawrót głowy

201404Lis

Niedługo nadejdzie grudzień, wtedy to właśnie zaczynają napływać do Polski dojrzałe cytrusy. Zimą pomarańcze, mandarynki są najsłodsze i najbardziej soczyste. Najczęściej jakość owoców jest uwarunkowana czasem jaki spędzą one w transporcie. W zależności od pory roku, cytrusy sprowadzane są z obu półkul kuli ziemskiej.

Wiosną i latem owoce dojrzewają na półkuli południowej, zatem są sprowadzane z Brazylii, Argentyny oraz RPA. Ażeby cytryny przetrwały 2-3 tygodniowy transport należy zerwać je na dużo wcześniej przed osiągnięciem dojrzałości, gdy są jeszcze w połowie surowe. Na półkach sklepowych cytryny, pomarańcze, limonki mają piękną i lśniącą skórkę, jest to przede wszystkim wynikiem procesu woskowania. Owoce, które muszą dojrzewać w transporcie są zazwyczaj mniej soczyste oraz pozbawione intensywnego aromatu, a co więcej drogie, ponieważ trzeba jakoś pokryć koszty przewozu.

Do stosowania na powierzchni cytrusów dopuszczone są: wosk pszczeli biały i żółty, wosk carnauba oraz szelak. Wosk zawiera preparaty bakteriobójcze, mające chronić owoc przed gniciem. Oprócz tych substancji znajdują się również substancje grzybobójcze. Na przykład, do konserwacji mandarynek stosuje się imazalil, zapobiegający pleśnieniu, podczas długiego transportu. Nie wnika on na szczęście do środka owocu, tylko pozostaje na powierzchni skórki. Jest silnie toksyczny, uszkadza układ nerwowy, jak również podejrzewa się go o działanie kancerogenne. Z tego powodu nie wolno obierać i zjadać nieumytych mandarynek. Aby usunąć środek, można zastosować jakiś detergent, np. płyn do naczyń, ponieważ woski nie są rozpuszczalne w wodzie. Dodatkowo, po umyciu owoców oraz obraniu należy bardzo dokładnie umyć ręce i dopiero je kroić, a następnie spożywać.

Z kolei, pod koniec listopada rozpoczyna się zbiór cytrusów głównie z Hiszpanii i Włoch. Ich transport zajmuje zaledwie kilka dni, dlatego owoce zbierane są praktycznie dojrzałe i dzięki temu mają wspaniały, głęboki smak.

Spośród owoców cytrusowych najdłuższą trwałość wykazują cytryny, które przechowuje się w temperaturze 8°C, przy wilgotności względnej powietrza 85%. Natomiast dla mniej trwałych pomarańczy optymalne warunki przechowywania wynoszą: temperatura 2-7°C, wilgotność względna 85-90%. W takich warunkach okres przechowywania wynosi od 1 do 4 miesięcy.

Podczas transportu oraz dłuższego przechowywania może dochodzić do wysychania owoców cytrusowych. Aby zniwelować schnięcie cytrusów i poprawić ich wygląd i świeżość należy zanurzyć owoce w ciepłej wodzie na około 30 minut do godziny, a po wyjęciu i wytarciu owoce odzyskają zdrowy wygląd i jędrność.

 
Tagi:

Komentarze