Blog Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu Naukowy punkt widzenia Masz rozmowę rekrutacyjną? Przygotuj się do niej!

Masz rozmowę rekrutacyjną? Przygotuj się do niej!

Masz rozmowę rekrutacyjną? Przygotuj się do niej!

201620Gru

Obserwacja, pytania, ciekawość, zadania – to wszystko jak i wiele innych zachowań może pojawić się na spotkaniu z rekruterem. Podczas rozmowy rekrutacyjnej cele obu stron są bardzo podobne do siebie – każdy chce się poznać, mieć pewność, że to ten pracodawca, czy to ten kandydat, którego tak długo szukałam. Każda ze stron powinna przygotować się do takiego spotkania. Z tym bywa niestety różnie… Zadając już kilka pierwszych pytań łatwo zauważyć, czy kandydat zrobił cokolwiek, aby dobrze zaprezentować się na spotkaniu. Rekruter ma już pewną informację na temat motywacji kandydata do podjęcia pracy i tego czy dalsza rozmowa ma sens.

Co możesz zrobić, aby pokazać się z jak najlepszej strony? Jeżeli chcesz odnieść sukces, podejdź do tematu z pełnym zaangażowaniem.

1. Przeszukaj internet i sprawdź informacje o firmie i branży. Już nie wystarczy wiedzieć, gdzie firma się znajduje. Przy obecnych możliwościach warto sprawdzić jej profil w social media czy zweryfikować potencjał danej branży, czytając artykuły branżowe. Pokaż rekruterowi, że naprawdę ci zależy. Może się zdarzyć, że aplikujesz w agencji pracy i nie wiesz co to za firma, ale wiesz co to za branża, więc pokaż, że zrobiłeś ten krok i zweryfikowałeś rynek. Chwal się zdobytymi informacjami, a efekt gwarantowany.

2. Co mogą sprawdzać? Warto zadać sobie to pytanie. Na pierwszym etapie rekrutacji w łatwy sposób można pewne pytania przewidzieć. Zaczynamy od dobrej analizy ogłoszenia o pracę – może to być doskonały przewodnik pytań rekrutacyjnych. Jeżeli w ogłoszeniu szukają logistyka z dobrą organizacją pracy i planowaniem to na pewno o to zapytają – „Jakie zna Pan/Pani metody skutecznego planowania działań logistycznych?" lub „Jak ustala Pan/Pani priorytety wykonywanych działań?" Jeżeli w zakresie zadań jest informacja o współpracy z innymi działami to rekruter może zapytać „Co dla Pana/Pani jest ważne we współpracy z innymi?" Warto przeanalizować zakres zadań i wymagań opisany w ogłoszeniu i zastanowić się jakie kompetencje mogą być badane. Następnie przygotuj szereg pytań, które mogą dane kompetencje sprawdzać.

3. Jak tu odpowiadać? Pytania to jedno, ale to jak odpowiadamy to drugie. To nie czas na „owijanie w bawełnę”, liczą się konkrety, fakty, rezultaty działań. Najwięcej trudności sprawia kandydatom odpowiedź na pytania tzw. sytuacyjne, czyli takie, gdzie należy opisać swoje zachowania podczas konkretnych zdarzeń. W tym przypadku warto wykorzystać technikę PAR. Jest ona pomocnym sposobem przy tworzeniu opisu np. sukcesu czy sytuacji trudnej, której byliśmy uczestnikami. Wystarczy przemyśleć odpowiedź uwzględniając 3 obszary

CV

Technika PAR
P – PROBLEM – wyzwanie, zadanie, okoliczność, trudność, niedoskonałość, z którą należało się zmierzyć, rozwiązać, pokonać.
A – AKTYWNOŚĆ – twój osobisty wkład, działanie, specjalny wysiłek i sposób podejścia do rozwiązania problemu lub osiągnięcia celu.
R - REZULTAT – uzyskany efekt, zmiana, postęp, wyrażone wymiennie poprzez dane, nazwy, parametry np. kwoty pieniężne, ilości, procenty, statystyki, rankingi, oszczędności lub inne określenia opisujące rozwój i pozytywną zmianę.

4. Pytania do rekrutera. Osoby, z którymi rozmawiam podczas spotkań doradczych dziwią się, że one również mogą pytać podczas rozmowy o pracę. Oczywiście, że tak. To jest właśnie odpowiednie miejsce, aby rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie oferty, pracodawcy. Każdy kandydat ma prawo wiedzieć, gdzie będzie spędzał 80% swojego dnia. Warto przygotować sobie serię pytań jeszcze przed rozmową. To również świadczy o dojrzałości kandydata i jego przygotowaniu do spotkania. Pytania, które padają najczęściej dotyczą oczekiwań względem stanowiska, atmosfery pracy, możliwości rozwoju czy awansu. Uzyskanie odpowiedzi pozwoli Tobie podjąć decyzję, czy to jest właśnie firma, z którą chcesz się związać, czy ona daje Tobie to na czym ci najbardziej zależy.

5. Ile chce Pan/Pani zarabiać? To jest standardowe pytanie ze strony rekrutera. Odpowiedź, a ile jest mi Pani w stanie zaproponować…nie jest odpowiedzią. Idąc na spotkanie powinieneś przygotować swoją propozycję. Warto przedstawić tzw. widełki, w których jesteś w stanie negocjować warunki.

6. „Jak cię widzą, tak cię piszą” – w tym starym przysłowiu jest wiele prawdy. Ile razy w ciągu tygodnia mamy okazję poznać nowych ludzi – czy to w pracy, idąc do sklepu, na spotkania towarzyskie? To w jaki sposób odbierają nas inni i jak my postrzegamy nowo poznane osoby decyduje czy dana znajomość będzie kontynuowana, czy też nie. Tak samo jest podczas rozmowy rekrutacyjnej. Masz na to wpływ, więc zadbaj o strój, który jest również twoją wizytówką.

7. Przyjść, nie przyjść…. Rano się budzisz z gorączką, a tu za trzy godziny rozmowa rekrutacyjna. Nie odpuszczaj. Zadzwoń i poinformuj firmę co się stało. Rekruter to też człowiek i bardzo doceni fakt, że poinformowałeś o nieobecności. Dzięki temu rekrutacja cały czas stoi dla Ciebie otworem.

Jak sam widzisz masz niesamowity wpływ na efekt rozmowy rekrutacyjnej, wystarczy podejść to tematu rzetelnie i zaangażować się od samego początku. Powodzenia!

Vector

Artykuł powstał we współpracy z Agencją Pracy Vector, świadczącą usługi rekrutacyjne dla firm z różnych sektorów: www.apvector.pl

 

Komentarze