W drogę! Ale w którą drogę…?*

W drogę! Ale w którą drogę…?*

201414Lip

Kontynuując wątek logistyki wakacyjnej rozpoczęty poprzednim wpisem chciałem nieco zgłębić temat wyboru trasy. Gdzie Polacy wybierają się na wakacje? Najczęściej nad morze, w góry lub za granicę. Postanowiłem więc prześledzić jakie są możliwości dojazdu do kilku popularnych miejscowości:

 • Sopot – nad Morzem Bałtyckim,
 • Zakopane – polska stolica Tatr,
 • Ustrzyki Dolne – dobre miejsce wypadowe na szlaki bieszczadzkie,
 • Warszawa Okęcie – dla osób wylatujących na wakacje za granicę.

Startujemy oczywiście zawsze spod siedziby WSL (Poznań, Estkowskiego 6). Zaliczenie ostatniego egzaminu i w drogę na wakacje!

Poznań – Sopot

Jeśli chcecie zadać trochę szyku na „Monciaku” lub podziwiać uroki Bałtyku z perspektywy mola to koniecznie musicie wybrać się na wypoczynek do Sopotu. Do wyboru możliwych jest oczywiście wiele wariantów tras ale skupmy się jedynie na dwóch:

 • Wiodąca S5 (30 km) do Gniezna później od okolic Torunia do węzła Rusocin autostradą A1 (145 km) łącznie 341 km, szacowany czas podróży wyłączając korki 3:37h, koszt przejazdu płatnym odcinkiem autostrady (Lubicz – Rusocin) 27,90 zł;
 • Trasa krajową „piątką” przez Bydgoszcz 346 km czas podroży 5:11 h.

Poznań – Zakopane

Osobiście polecam ten kierunek na wakacyjne wojaże. Alpejski krajobraz w granicach naszego kraju – doskonałe widoki, wspaniałe szlaki. Jest tylko jedno ale.. dojazd. Tutaj wariantów podobnie jak w przypadku Sopotu jest wiele ale skonfrontuje ze sobą dwa najbardziej skrajne. Oczywiście pomijam dojazd pociągiem, który też jest możliwy ale w tym przypadku samolotem zdążymy dolecieć do Ameryki Południowej. 

 • Trasa na Wrocław krajową „piątką” niestety cały czas w przebudowie, dalej autostradą A4 Wrocław - Kraków (270 km) i tradycyjnie „zakopianką”, łącznie 543 km, szacowany czas przejazdu 5:56 h, przejazd autostradą oczywiście płatny (Wrocław – Gliwice 16,20 zł; Katowice – Kraków 9,00 zł);
 • Jadąc trasą przez Częstochowę przejdziemy „zaledwie” 518 km ale zajmie nam to 7:32 h.

Poznań – Ustrzyki Dolne

To najdalszy z możliwych kierunków wakacyjnych w Polsce. Co nam wynagrodzi tą długą drogę? No przede wszystkim: niepowtarzalność krajobrazu, cisza, spokój oraz dzika przyroda. Jak zatem dotrzeć na to łono dzikiej przyrody:

 • Jadąc tak jak do Zakopanego przez Wrocław dalej autostradą A4 przejedziemy łącznie 779 km a szacowany czas przejazdu to 8:53 h, koszt przejazdu autostradą identyczny jak w poprzednim przypadku łącznie 25,20 zł;
 • Jadąc trasą przez Częstochowę (tak jak do Zakopanego) przejdziemy 690 km i zajmie nam to 10:02 h.

Poznań - Warszawa (Okęcie)

Jeśli ktoś wybiera się na wakacje zagraniczne to istnieje czasem konieczność skorzystania z portu lotniczego Okęcie. Oczywiście polecam korzystanie z poznańskiej Ławicy, to bardzo wygodny i kameralny regionalny port lotniczy. Nie mniej jednak przy mniej uważnym zakupie wycieczki w biurze podróży możemy być skazania na dojazd na Okęcie. No i znów mamy dwa sensowne połącznia:

 • Możemy skorzystać z autostrady A2 i za przejazd do Konina (93 km) zapłacić firmie Autostrada Wielkopolska 32 zł, dalej wjedziemy na teren GDDKiA i za przejazd do Strykowa (100 km) zapłacimy uwaga… 9,00 zł. Łącznie przejdziemy 312 km w szacunkowym czasie 2:32 h;
 • Starą trasą DK92 nadrobimy 7km i przejedziemy 319 km i zajmie nam to 4:13 h.

Poniżej dokonałem uproszczonej kalkulacji kosztów przejazdy powyższymi trasami. Założyłem, że cena jednego litra paliwa 95 to 5,30 zł, spalanie na autostradzie to 6,5 l/100 km (spokojna jazda w większości samochodów w okolicach 100 km/h), poza autostradą 8 l/100 km (zakładając hamowanie przy ograniczeniach prędkości, rozpędzanie, gwałtowne przyspieszanie przy wyprzedzaniu czy przejazdy przez duże miasta. Wyniki przedstawiłem w poniższych tabelach.

tabele_analiza_podrozy.jpg

Oczywiście przedstawione obliczenia są jedynie szacunkowe. Nie każdy jest w stanie utrzymać rygor ekonomicznej jazdy pustą autostradą. Jeśli chcemy jechać z prędkością 140 km/h (szybciej nie wolno) to spalanie na autostradzie też wyniesie w okolicach 8-9 l/100 km. Analizując uzyskane różnice to przejazd autostradą jest średnio droży o około 4,8 zł na 100 km trasy (przy założeniu mieszanego trybu cześć trasy tradycyjnymi drogami, część autostradami). Biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa podróżowania oraz zdecydowanie krótszy czas  uważam, że warto skorzystać z udogodnień autostrady. Można jednak mieć żal, ze autostrady pomimo płaconych podatków (wszystkich typów) nie są darmowe.

Niezależnie od wybranej trasy życzę: SZEROKOŚCI I PRZYCZEPNOŚCI!

*Autor zdaje sobie sprawę z niedostatków zaprezentowanej metodyki, zwraca na to uwagę w odpowiednich miejscach swojego wpisu. 

 

Komentarze

Informacje o autorze

mgr inż. Michał Adamczak
mgr inż. Michał Adamczak

Asystent w Katedrze Systemów Logistycznych Wyższej Szkoły Logistyki, administrator platformy e-learningowej WSL, od niedawna bloger logistyczny, absolwent Politechniki Poznańskiej. Zawodowo oprócz prowadzenia zajęć dla studentów zajmuje się modelowaniem i symulacją procesów logistycznych, autor ponad 40 publikacji naukowych i popularno-naukowych, realizator grantów badawczych oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych współfinanso- wanych przez Unię Europejską. Czas wolny spędza aktywnie ze swoją rodziną poznając świat i uprawiając sporty.