Blog Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu Logi(sty)cznym okiem Logistyka wakacji, czyli jak odpocząć od logistyki

Logistyka wakacji, czyli jak odpocząć od logistyki

Logistyka wakacji, czyli jak odpocząć od logistyki

201407Lip

Patrząc za okno oraz w kalendarz niewątpliwie zbliżamy się wielkimi krokami do okresu urlopowego. Czas zatem odpocząć od logistyki. Jak wiadomo najlepiej odpoczywa się poza domem więc wyruszmy na wakacyjną wyprawę by porządnie odpocząć od logistyki. No i...

No i się zaczęło… A kiedy jedziemy? A dokąd jedziemy? A co musimy zabrać?

Czy da się zatem odpocząć od logistyki na wakacjach. Obawiam się, że nie. Przyjrzyjmy się bliżej wakacyjnemu wyjazdowi:

  1. Zarzadzanie projektem – Wakacje to jeden wielki projekt logistyczny. Możemy bez problemu zidentyfikować interesariuszy, cele (oby cele każdego z uczestników wycieczki były jednakowe, trudno bowiem pogodzić leżenie na leżaku nad brzegiem morza z jednoczesnym wędrowaniem po górach), budżet finansowy oraz czasowy. Ciekawe spostrzeżenie może jednak dotyczyć trójkąta projektu (czas, jakość, środki finansowe). Chyba nie działa on tak jak w przypadku projektów logistycznych…?
  2. Zarządzanie transportem – No i doszliśmy do kolejnej ważnej logistycznej decyzji wakacyjnej. Transport czyli czym jechać, i jaką trasą. Wolicie spędzić dwa dni w pociągu lub na statku czy 4 godziny w samolocie? Na decyzję wpływ mają nie tylko względy ekonomiczne ale często też indywidualne preferencje lub możliwości dotarcia w określone miejsce danym środkiem transportu. Kto z Was próbował dotrzeć samolotem na Mazury wie, że jest to zadanie dla wybitnych organizatorów. A jeśli zdecydujemy się na podróż własnym samochodem lista decyzji jaką będziemy musieli podjąć skróciła się jedynie niezauważalnie. Którędy jechać, wybrać płatną autostradę czy podziwiać uroki polskich wsi i miasteczek gminnych z opcją fotografii wakacyjnej? Gdzie zatankować czy już, czy na kolejnej stacji cena paliwa będzie niższa (o ile w ogóle będzie tam jeszcze jakaś stacja). Dobrze, że nie musimy dbać o „tacho” bo wówczas ten sposób podróżowania stałby się nie do zniesienia.
  3. Zarządzanie zapasami – Robicie zapasy na wakacje..? Wyjazd pod namiot do Włoch lub Chorwacji z zapasem konserw i ryżu na 3 tygodnie. Brzmi znajomo? To oczywiście najbardziej charakterystyczny przykład ale przecież każdy z nas wychodząc na górski szlak zabiera ze sobą zapas wody i jedzenia. A co gdy wybieramy się w długą podróż samochodem z koszem piknikowym. Dzięki zapasowi jesteśmy niezależni i możemy zorganizować sobie postój w dowolnym miejscu i czasie. Problemy z zapasami w podróży są identyczne jak z zapasami w łańcuchach dostaw. Niby dają nam niezależność i pozwalają przetrwać w trudnych sytuacjach ale.. No właśnie są jakieś ale. Gdy mamy zbyt dużo zapasu ponosimy tego koszt. Zabranie ze sobą zbyt dużej ilości ubrań w podróż samolotem skutkuje koniecznością dokupienia kolejnego bagażu, zbyt dużo zapasu jedzenia na wycieczkę górską to ciężki plecak i utrata elastyczności. Kluczem jest racjonalizacja zapasu oparta na doświadczeniu.
  4. Zarządzanie magazynem – Czyli wakacyjny władca przestrzeni. Jak zapakować wszystkie walizki, wózek dziecięcy, zapas konserw, zestaw naprawczy do samochodu oraz dmuchanego aligatora do bagażnika o pojemności bębna od pralki. Na szczęście w bagażniku nie obowiązują normy i jego pojemność zależy tylko i wyłącznie od naszej fantazji i maksymalnej gęstości do jakiej jesteśmy w stanie skoncentrować bagaż. No dobrze udało się, bagażnik z pomocą sąsiada i szwagra zamknął się. Ale co jeśli musimy pilnie wyciągnąć z niego parasol albo kalosze dla dziecka a zapakowaliśmy je tuż pod kołem zapasowym..? Pół urlopu z głowy. Ci którzy wybierają się podróż samolotem wcale nie mają łatwiej. Strategiczne rozlokowanie bagażu pomiędzy bagaż podręczny a rejestrowany. Limity wymiarów oraz masy. Trzeba się do tego naprawdę dobrze przygotować.
  5. Gospodarka opakowaniami – Odpowiednie zabezpieczenie ładunku na wakacjach to klucz, przynajmniej dla kilku sposobów spędzania wakacji. Wyprawa rowerowa z bagażem w sakwach, biwakowanie pod namiotem, czy spływ kajakowy wymagają bardzo pieczołowitego zabezpieczenia bagażu przed wilgocią. Walizka ze sztywnymi ściankami i lot samolotem z wieloma przesiadkami? Wiele przesiadek to wiele operacji przeładunku bagażu. Obsługa lotniska się spieszy, pośpiech to zły doradca w kwestii precyzji i bezpieczeństwa a lot walizki z transportera z twardym lądowaniem na płycie lotniska kończy się zwykle roztrzaskaniem naszego opakowania. Warto zatem przemyśleć w co pakujemy swoje bagaże, od których niejednokrotnie zależy los naszej wycieczki.
  6. Logistyka zwrotna - Każdy z nas na wakacjach generuje odpady. To nic niezwykłego ale niestety dla wielu z nas gospodarowanie odpadami w skali mikro nadal pozostaje wiedzą tajemną. Mój osobisty apel nie wyrzucajmy śmieci w miejscach gdzie je generujemy. Widok zaśmieconych lasów, plaż czy jakichkolwiek miejsc, przez które prowadzą szlaki turystyczne jest co najmniej przykry. Nie załatwią za nas tego podatki śmieciowe ani inne rozwiązania administracyjne dopóty dopóki nie włożę papierka po batoniku do plecaka aby wyrzucić go do kosza na śmieci, tylko zadam sobie trud by ukryć go w runie leśnym.  

 

No cóż, chyba nie da się odpocząć od logistyki. To po co brać urlop?

UDANYCH WAKACJI!

 

Komentarze

Dorota Kajaki
2017-05-18   11:48

Bardzo ciekawy wpis :) Pozdrawiam i zapraszam na moją stronę internetową http://www.kajakidunajcem.pl/ http://pontonydunajcem.pl/

Informacje o autorze

mgr inż. Michał Adamczak
mgr inż. Michał Adamczak

Asystent w Katedrze Systemów Logistycznych Wyższej Szkoły Logistyki, administrator platformy e-learningowej WSL, od niedawna bloger logistyczny, absolwent Politechniki Poznańskiej. Zawodowo oprócz prowadzenia zajęć dla studentów zajmuje się modelowaniem i symulacją procesów logistycznych, autor ponad 40 publikacji naukowych i popularno-naukowych, realizator grantów badawczych oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych współfinanso- wanych przez Unię Europejską. Czas wolny spędza aktywnie ze swoją rodziną poznając świat i uprawiając sporty.