Czy opłaca się być logistykiem?

Czy opłaca się być logistykiem?

201407Kwi

Odwieczny dylemat… Zarabiasz żeby żyć, czy żyjesz żeby zarabiać? A może łączysz pasję z pracą? Nie ma się jednak co oszukiwać, to udaje się niewielu. Zatem jak wybrać zawód, który pozwoli na godziwe wynagrodzenia bez konieczności poświęcania całego swojego życia na pracę. Poszukując drogi kariery zawodowej często zwracamy się ku opiniom znajomych, tradycji rodzinnych czy wreszcie przypadku.

A może warto sprawdzić ile warty jest rynek pracy dla wybranego zawodu? Tylko jak to zrobić? Proponuję wykonać to w prosty sposób*. W pierwszym kroku ustalamy na jakie wynagrodzenie możemy liczyć wykonując określony zawód. Portali przedstawiających taki informacje znajdziemy wiele (każdy lubi podpatrzeć ile zarabiają inni – choć oficjalnie dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają).
Dane o zarobkach wraz z podaniem procentowego udziału pracowników jacy mogą liczyć na dane wynagrodzenie przedstawia poniższa tabela.

Dane o zarobkach w wybranych zawodach
Źródło: www.moja-pensja.pl

Jak wynika z powyższej tabeli na najwyższe zarobki mogą liczyć lekarze, adwokaci, architekci i stewardessy. Tuż za dwoma ostatnimi zawodami plasuje się logistyk. Co ciekawe informatycy zajmujący operacyjne stanowiska nie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia. Ale czy wynagrodzenie to jedyne kryterium w wyborze przyszłego zawodu? Jeśli tak by było chciałbym zostać pilotem NASA lub gwiazdą piłki nożnej. Zapotrzebowanie na te stanowiska jest jednak skrajnie niskie a zatem i szanse znalezienia takiej pracy oceniam na nikłe. Sprawdźmy więc ile ofert pracy czeka na osoby chcące wykonywać określony zawód. W tym celu posłużyłem się wyszukiwarkami na trzech najpopularniejszych w Polsce portalach z ogłoszeniami o pracę. Zebrane dane przedstawia poniższa tabela.

Liczba ofert pracy w wybranych zawodach

Z zaprezentowanych w powyższej tabeli danych wyraźnie widać, że najwięcej ofert pracy czeka na informatyków (wyprzedzają konkurencję o kilka długości). W grupie pościgowej najkorzystniej prezentuje się logistyk. Co dziwne nikt w naszym kraju nie potrzebuje iluzjonisty – o ironio w Polsce nie trzeba nikogo kto potraf zrobić coś z niczego…

Ale co z tego wszystkiego wynika? Jeśli zestawimy dane z powyższych tabel i pomnożymy medianę wynagrodzenia razy średnią liczbę ofert pracy otrzymamy szacowaną wartość rynku pracy dla naszego zawodu. Popatrzmy zatem na poniższy wykres.

Szacowana wartość rynku pracy dla wybranych zawodów

Przyglądając się powyższemu wykresowi widać, że największą wartość ma rynek pracy dla informatyków. Na drugiej pozycji znajduje się logistyk. To bardzo interesujące szczególnie w kontekście porównania wyniku dla tego zawodu z takimi szanowanymi profesjami jak lekarz czy adwokat.

Konkludując jeśli zastanawiasz się nad wyborem zawodu postaw na informatykę lub logistykę a najlepiej wykorzystanie informatyki w logistyce! Aha… iluzjonista i stewardessa to raczej dobre hobby a nie źródło utrzymania.

 

*Autor jest świadomy niedoskonałości zaprezentowanej metody i pragnie poinformować, że nie jest to żadna metodyka czy naukowy sposób postępowania a jedynie swobodna interpretacja wybranych danych.

 

Komentarze

Maria
2017-08-30   19:59

Dziękuję za artykuł! Bardzo interesujący! Znajoma jest po logistyce i sobie chwali pracę, a ja sama rozważałam aplikowanie na ten kierunek na uczelni: http://rekrutacja.wsb.edu.pl - mam nadzieję, że mi się spodoba!

Informacje o autorze

mgr inż. Michał Adamczak
mgr inż. Michał Adamczak

Asystent w Katedrze Systemów Logistycznych Wyższej Szkoły Logistyki, administrator platformy e-learningowej WSL, od niedawna bloger logistyczny, absolwent Politechniki Poznańskiej. Zawodowo oprócz prowadzenia zajęć dla studentów zajmuje się modelowaniem i symulacją procesów logistycznych, autor ponad 40 publikacji naukowych i popularno-naukowych, realizator grantów badawczych oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych współfinanso- wanych przez Unię Europejską. Czas wolny spędza aktywnie ze swoją rodziną poznając świat i uprawiając sporty.