Blog Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu Logi(sty)cznym okiem Czy opłaca się być dobrym logistykiem?

Czy opłaca się być dobrym logistykiem?

Czy opłaca się być dobrym logistykiem?

201426Maj

Dzisiejszym wpisem na blogu kończę tryptyk dotyczący zatrudnienia w logistyce. Skoro wiemy już czy warto być logistykiem oraz gdzie warto rozpoczynać i kontynuować karierę to zastanówmy się czy warto doskonalić się w zawodzie logistyka. Słowo „warto” można oczywiście interpretować na wiele sposobów. Popatrzmy na ten problem logi(sty)cznym okiem, użyjmy miernika pieniężnego i autorskiej metody wnioskowania*. Miernik pieniężny zwykle najlepiej przemawia i motywuje (choć zgodnie z rozmaitymi teoriami motywacji nie jest czynnikiem najważniejszym). Popatrzmy na wynagrodzenia średnie dla wybranych zawodów (prezentowałem ją we wpisie „Czy opłaca się być logistykiem?”).

Średnie wynagrodzenie dla wybranych zawodów
Źródło: http://www.moja-pensja.pl/

Widać wyraźnie, że w różnych zawodach różnie kształtują się wynagrodzenia dla określonej grupy pracowników. Zakładam, że aby otrzymywać wyższe wynagrodzenie należy mieć większe doświadczenie, wiedzę, umiejętności i kompetencje, które na dodatek potwierdziło się w sytuacjach praktycznych. Tak wiem, każdy z Was zna przykłady…. ale niech będą to te przykłady (i jednocześnie wyjątki), które potwierdzają regułę.

No dobrze, to na jakie podwyżki mogę liczyć wykonując określony zawód? Jeśli wykonuje już określony zawód chciałbym wiedzieć ile więcej mogę zarabiać przechodząc na kolejne szczeble kariery. Powodowany swoją ciekawością obliczę jakie są różnice procentowe wynagrodzenia pomiędzy poszczególnymi  przedziałami centylowymi. I tak dla przykładu jeśli jestem logistykiem i moja pensja mieści się w pierwszym przedziale (mniej niż 10% zarabia tyle co ja – swoją drogą słabo się z tym czuje) to przechodząc do kolejnego przedziału moje zarobki wzrosną średnio trzykrotnie (humor mi się poprawia). Analizę wykonaną według powyższego schematu przedstawia poniższa tabela.

Podwyżki finansowe w poszcególnych zawodach

Poddając głębokiej analizie dane z powyższej tabeli można skupić się albo na średniej procentowej podwyżce po przejściu do kolejnego przedziału centylowego albo na  perspektywie rozwoju czyli podwyżce wynikającej z przejścia z najniższego do najwyższego przedziału.

Zacznę od tej pierwszej analizy. Najwyższą średnią podwyżkę otrzymują lekarze. Ale uwaga na drugim miejscu są  pracownicy logistyki, to skok na poziomie 70% przy przejściu do kolejnego przedziału. Najgorzej w tej konkurencji wypada zawód kelnera, skok o średnio 27% (czy przy obecnej inflacji da się to w ogóle odczuć?).

Badając perspektywę rozwoju zawodowego czyli przejście z najniższego przedziału do najwyższego należy zaznaczyć, że najlepsze widoki na przyszłość mają lekarze – wzrost o BAGATELA 1250%. Logistycy znów są na 2 miejscu ze wzrostem sześciokrotnym. Najgorzej przyszłość maluje się dla kelnerów, wzrost jedynie o 250%.

Podsumowując najlepsze perspektywy na wzrost wynagrodzenia mają lekarze. Jednak należy zwrócić uwagę na dość osobliwy charakter pracy lekarza. Po pierwsze trzeba mieć predyspozycje osobowościowe do jego wykonywania (ja nie widzę siebie absolutnie w tym zawodzie). Na dodatek wykonywanie tego zawodu wiąże się z dużą odpowiedzialnością, stresem i bądź co bądź misją. Perspektywa rozwoju finansowego dla logistyków w tym świetle prezentuje się moim zdaniem interesująco. Kolejny ważny wniosek to ten, iż dzięki doskonaleniu zawodowemu można zapracować na kilkakrotnie wyższą pensję. Ja zawsze staram się pomyśleć o tym co będę mógł zrobić za zarobione pieniądze i to motywuje mnie do dalszego doskonalenia czego i Wam Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy życzę.

*Autor jest świadomy niedoskonałości zaprezentowanej metody i pragnie poinformować, że nie jest to żadna metodyka czy naukowy sposób postępowania a jedynie swobodna interpretacja wybranych danych.

 

Komentarze

Adrian Kalecki
2018-07-18   10:36

W teorii zawsze wszystko pięknie może wyglądać, ale życie tak na prawdę pokaże jak to będzie. :P Ja myślę, żeby właśnie zmienić branżę na logistykę.

_________________________________________
https://www.lrspoland.pl/system-przywolawczy-w-logistyce,210.html

Maciek
2017-08-10   13:51

Zastanawiam się właśnie, czy zostać logistykiem. Średnio mnie to kręci, ale wysokość zarobków bardzo kusi :) <a href="http://www.lgms.pl/">LGMS</a>

Informacje o autorze

mgr inż. Michał Adamczak
mgr inż. Michał Adamczak

Asystent w Katedrze Systemów Logistycznych Wyższej Szkoły Logistyki, administrator platformy e-learningowej WSL, od niedawna bloger logistyczny, absolwent Politechniki Poznańskiej. Zawodowo oprócz prowadzenia zajęć dla studentów zajmuje się modelowaniem i symulacją procesów logistycznych, autor ponad 40 publikacji naukowych i popularno-naukowych, realizator grantów badawczych oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych współfinanso- wanych przez Unię Europejską. Czas wolny spędza aktywnie ze swoją rodziną poznając świat i uprawiając sporty.