opcje
Wyższa Szkoła Logistyki / Aktualności / Z Warszawy do Szanghaju, ale jak?
drukuj

Z Warszawy do Szanghaju, ale jak?

2017-10-31 10:15

Rozmowa z Marcinem Trawczyńskim, kierownikiem oddziału Ekol Logistics w Poznaniu.

W ciągu roku spółka Ekol wzrosła w Polsce o 650%. To jakaś magia? Na czym opiera się ten sukces?

Nie, nie ma w tym żadnej magii, wyłącznie ciężka praca. Wielkość jest rzeczywiście spektakularna, ale trzeba pamiętać, że takie wzrosty są możliwe tylko, gdy firma zaczyna działalność, a Ekol jest obecny na polskim rynku dopiero od dwóch lat. 

Krótko, ale w Europie ta turecka firma logistyczna to prawdziwa potęga.

To prawda. Ekol jest firmą wywodząca się z Turcji i dzisiaj działa w piętnastu krajach. Coraz mocniej „rozpychamy” się w Europie i po za nią, stajemy się globalnym graczem na międzynarodowym rynku logistycznym. Dysponuje milionem metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, 5,5 tys. własnych, co chcę wyraźnie podkreślić, środków transportu. Mamy sześć własnych promów RoRo i dwa własne porty. Jeden pod Stambułem, a drugi we włoskim Treście. Co tydzień po Europie jeździ 48 dedykowanych nam pociągów.

Dedykowanych?

 Pociągów przewożących wyłącznie towary naszych klientów. Mamy też własny dział Badań i Rozwoju dysponujący rocznym budżetem w wysokości 6 mln euro, zatrudniający 120 osób. Obecnie ten dział pracuje nad 130 projektami, w tym również informatycznymi, które mają usprawnić naszą działalność i obniżyć m.in. koszty przewozu ładunków. Roczny wzrost sprzedaży naszej firmy jest niewiarygodnie wysoki i wynosi 20%. To jest wskaźnik, o którym lwia część firm logistycznych może tylko marzyć. Warto dodać, że to w większości wzrost organiczny.

 

Prom RORO

A wracając do Polski?

Tak spektakularne wzrosty, jak w roku 2016 pewnie będą trudne do osiągnięcia w kolejnych latach, ale jesteśmy przekonani, że polski oddział firmy Ekol będzie cały czas rozwijał się bardzo dynamicznie. Decydujące jest to, że mamy wiele bardzo mocnych argumentów, które pozwalają nam przyciągać klientów. To co najbardziej wyróżnia Ekol, to specjalizacja w transporcie intermodalnym. Wykorzystujemy więc różne środki transportu, od ciężarówek, poprzez pociągi, aż po statki. Istotne jest to, że większość infrastruktury należy do nas. Naszym wyróżnikiem jest też specjalizacja w dziedzinie transportu w rejonie południowej Europy, a także oczywiście połączenia z Turcją i Bliskim Wschodem, na przykład Iranem. 

port, pociąg Ekol

Egzotyczny kierunek. Polskie firmy eksportują towary do Iranu?

Oczywiście i to całkiem sporo. Przede wszystkim tekstylia, ale również napoje, maszyny, sprzęt rehabilitacyjny. Ekol buduje w Iranie swoje magazyny, świetnie ten rynek znamy. Zainteresowanie południem Europy, w tym Bałkanami, Turcją oraz Iranem jest w Polsce spore, a my dysponujemy dużym doświadczeniem i mamy te rynki bardzo dobrze rozpracowane.

Logistyka to krwioobieg globalnej gospodarki. Jak z Waszej perspektywy wygląda na tym tle polska gospodarka?

Dobrze i coraz lepiej. Obserwujemy duże zainteresowanie transportem międzynarodowym, co jest dowodem, że polskie firmy coraz więcej eksportują i importują. Niestety, rosnące w tak szybkim tempie zapotrzebowanie ma również negatywne skutki. W Polsce coraz bardziej odczuwalny jest brak środków transportu. Ich dostępność jest najmniejsza od siedmiu lat i to jest najlepszym dowodem, jak szybko rozwija się w naszym kraju branża logistyczna. Spodziewamy się, że zapotrzebowanie firm logistycznych na środki transportu w najbliższych latach będzie w Polsce nadal rosło.

pociąg Ekol

Ekol z pewnością dokładnie śledzi zmiany zachodzące w logistyce. W jakim kierunku, Pańskim zdaniem, pójdzie w najbliższych latach ta dziedzina?

Zmieni się charakter transportu. Jestem przekonany, że na popularności zyska transport intermodalny, nasza specjalność, czyli korzystanie nie tylko z środków transportu drogowego, ale również kolei i statków. Już dzisiaj przy dużych przetargach padają pytania o ochronę środowiska. To co kiedyś było ledwie modą, dzisiaj jest już potrzebą. Jestem pewien, że w najbliższych latach ten trend będzie się jeszcze nasilał.

W dziedzinie ochrony środowiska Ekol ma się czym pochwalić. Proszę sobie wyobrazić, że dzięki wykorzystaniu transportu kolejowego i morskiego miesięcznie „oszczędzamy” 365 tys. drzew.  Tak więc  miesięcznie oszczędzamy drzewa zajmujące powierzchnię 850 boisk do piłki nożnej, czy tez paliwo, które starczyłoby do objechania samochodem kuli ziemskiej – i to 365 razy!

rozladnuek

Rok temu Ekol wspólnie z Wyższą Szkołą Logistyki zorganizował konkurs „Z Warszawy do Teheranu, ale jak?”. Jego zwycięzcom firma sfinansowała kilkudniowy pobyt w Barcelonie. W tym roku ten konkurs zostanie powtórzony.

Tak, ale kierunek będzie inny. Ponieważ Ekol otworzył właśnie połączenie z Chinami, to tytuł konkursu w tym roku akademickim brzmi „Z Warszawy do Szanghaju, ale jak?”. Uczestnicy będą musieli przedstawić plan przetransportowania określonego w regulaminie ładunku z Szanghaju do Warszawy z intermodalnym wykorzystaniem najbardziej efektywnych środków transportu, tak aby ładunek dotarł na miejsce w możliwie najkrótszym czasie i w optymalnej cenie. W konkursie będą mogli wziąć udział wszyscy studenci Wyższej Szkoły Logistyki, zarówno studiujący na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. A warto, bo nagrodą będzie kilkudniowy pobyt w Stambule. Konkurs rozpocznie się 20 listopada br., a prace konkursowe należy złożyć w Biurze Praktyk i Karier Zawodowych WSL w dniach od 29 stycznia do 3 lutego 2018 roku. Rozstrzygnięcie zostanie ogłoszone 16 marca 2018 roku. Mam jeden apel do uczestników – niech ich prace będą krótkie i zwięzłe, za to dobrze przemyślane i udokumentowane. To najprostsza droga do sukcesu.

Zapraszamy.

Rozmawiał Piotr Gajdziński

Regulamin konkursu „Z Warszawy do Szanghaju, ale jak?” opublikujemy w przyszłym tygodniu.

 

Wróć

Do góry

e-Indeks to jedyny indeks jaki obowiązuje w WSL. Zaloguj się na swoje konto studenta, aby sprawdzić oceny, płatności za studia, czy komunikaty dziekanatu.

Internetowe forum WSL, to miejsce spotkań studentów. Jeśli rozpoczynasz studia w WSL, to właśnie tutaj znajdziesz nowych kolegów z tej samej grupy :-)